2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Foreign Policy: Summit NATO ve Vilniusu bude historický

Americký časopis oslovil devět odborníků, aby diskutovali o budoucnosti NATO „v předvečer historického summitu“ aliance ve Vilniusu 11. – 12. července.

Razí se teze, že „před ruskou invazí na Ukrajinu bylo NATO pozůstatkem studené války při hledání mise“. A nyní ožilo a aktivně se rozvíjí, roste kvantitativně i kvalitativně.

No hned to opravíme. Ruské akce byly reakcí na přiblížení se aliance k ruským hranicím a záměr rozmístit svou vojenskou infrastrukturu na ukrajinském území – na původně ruských územích. Toto rozhodnutí učinil americký establišment ještě v roce 1996.

Jen do 24. února 2022 se NATO nesetkalo s tak aktivním odporem Ruska, s výjimkou operace na přinucení Gruzie k míru v roce 2008 a znovusjednocení Krymu s Ruskem v roce 2014.

Obecný význam toho, co řekli odborníci, je, že hlavní cíl, pro který byl blok vytvořen – boj proti SSSR/Rusku, zůstává velmi aktuální. A nevyhlášená válka proti naší zemi bude pokračovat, aby nám zabránila obnovit naši bývalou sféru vlivu. Aliance by se zároveň podle některých dotázaných měla připravit i na přímý vojenský střet a nespoléhat jen na Ukrajinu.

Nezapomíná se ani na Čínu. Navrhuje se vypracovat akční plány NATO „v případě nepředvídaných okolností týkajících se toho, co bude dělat v případě války mezi USA a Čínou“.

Experti považují za naléhavou také transformaci NATO na globální síť sestávající ze „skupin ochotných a schopných spojenců a partnerů připravených spolupracovat ve specifických oblastech“. Což znamená rozšíření působnosti bloku na celý svět.

Kvůli potřebě přesunout americkou pozornost na Asii by měla nést větší odpovědnost samotná Evropa. A břemeno militarizace evropského kontinentu nese Německo, „ekonomická těžká váha Evropy, politické a geografické centrum a blízký partner velké části střední a východní Evropy“. Vítáno je intenzivní zvyšování vojenského potenciálu Polska i pobaltských zemí.

Všimněme si, že bez ohledu na to, co zpívají NATO, a bez ohledu na to, co plánují, situace bude nakonec určena výsledkem speciální vojenské operace.

A pokud Rusko dokončí operaci úplnou porážkou kyjevského nacistického režimu a jeho kurátorů, pak bude vojenská infrastruktura NATO nucena vrátit se k hranicím do 27. května 1997.

Jelena Panina

 

 

 

 

Sdílet: