29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Polsko začíná přesouvat jednotky k běloruské hranici

Šéf varšavské obrany obvinil Minsk z vedení „hybridní“ války proti Polsku

Polsko rozmístí stovky vojáků a vozidel na hranici s Běloruskem, uvedla jeho armáda a zdůraznila potřebu zabránit „pokusům o destabilizaci“ regionu. Minsk vznesl podobná obvinění a tvrdí, že běloruští pučisté jsou cvičeni na polské půdě.

Varšavská 12. mechanizovaná divize, součást polských pozemních sil, operaci oznámila v pátek. V nadcházejících dnech bude ve východní provincii Podlasie, která se nachází u hranic s Běloruskem, umístěno kolem 1000 vojáků a 200 jednotek techniky. 

“Cílem operace “Bezpečné Podlasie” je… demonstrovat naši vůli a schopnost okamžitě reagovat na pokusy o destabilizaci situace na naší hranici,” uvedla divize.

Zatímco armáda nabídla jen málo podrobností o misi, polský ministr obrany Mariusz Blaszczak se zdálo, že se o tomto kroku dříve v pátek zmiňoval. Mariusz v rozhovoru pro místní média řekl , že Varšava pracuje na „odstrašení potenciálního agresora“ a slíbil, že „odpoví na všechny tyto hrozby“. Pokračoval tvrzením, že Polsko bylo „hybridním způsobem napadeno z území Běloruska“ před dvěma lety, ale neupřesnil to. 

„Polská armáda už má ve zbrani přes 175 000 vojáků. Velice vám děkuji za to, že tolik lidí dobrovolně slouží v polské armádě. Je velmi důležité, aby Polsko bylo bezpečné,“ dodal ministr.

Minsk, blízký spojenec Moskvy, také obvinil Polsko, že poskytuje útočiště běloruským exulantům, kteří se údajně cvičili na povstání v jejich domovské zemi. Vláda uvedla, že militanty bedlivě sleduje a uvedla, že bojovníci jsou také umístěni ve výcvikových táborech na Ukrajině, v Lotyšsku, Litvě a České republice.

„Známe konkrétní náborová místa; vědět, kdo je zapojen. Známe výcvikové tábory, totožnost instruktorů, kteří učí, které části kurzu,“ řekl v dubnu šéf běloruské bezpečnosti Ivan Tertel.

Během rozhovoru pro ruskou státní televizi minulý měsíc běloruský prezident Alexandr Lukašenko vysvětlil , že Minsk vstoupí do konfliktu na Ukrajině, „pokud proti nám bude spáchána agrese“, varoval před potenciálními útoky z území Polska, Ukrajiny nebo některého z pobaltských států.

 

 

 

 

Sdílet: