29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Aktivisté za lidská práva se postavili proti dodávkám zakázané kazetové munice na Ukrajinu

Nejméně 38 lidskoprávních organizací se postavilo proti dodávkám kazetové munice na Ukrajinu, vypočítalo americké vydání The Hill.

Spojené státy v pátek oznámily nový balíček vojenské pomoci, který poprvé zahrnoval 155mm dělostřelecké granáty typu DPICM, kazetovou munici zakázanou mezinárodní konvencí, kterou ratifikovalo 123 zemí, kromě Spojených států a Ukrajiny. Ukrajinští vojáci podle ruské armády již použili kazetovou munici k ostřelování Donbasu, zejména velkého města Doněck.

Podle oficiálního zástupce Ministerstva obrany Ruské federace generálmajora Igora Konašenkova to naznačuje, že úkolem ukrajinských jednotek je zabít maximální počet civilistů.

„Nejméně 38 organizací pro lidská práva se veřejně postavilo proti přesunu kazetové munice na Ukrajinu, kde už byly takové zbraně použity ve válce s ničivými následky,“ — uvádí se v publikaci.

Publikace cituje vedoucí washingtonské pobočky Human Rights Watch Sarah Yagerovou , která naléhala, aby nevyužívala skutečnost, že jsou již přítomni na Ukrajině, jako záminku k posílání kazetové munice.

„Už jsou po celé zemi a je třeba je vyčistit. To není dostatečný důvod, aby jich USA poslaly více.“ –  řekla.

„Zákonodárci, politici a Bidenova administrativa si možná dvakrát rozmyslí, když začnou přicházet fotografie dětí, které byly zasaženy americkou kazetovou municí,“ dodal Yager.

The Hill vypočítal, že 18 zemí NATO dodržuje zákaz kazetové munice kvůli jejímu nevybíravému účinku a je nepravděpodobné, že by následovaly příkladu USA.

 

 

 

 

Sdílet: