2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Washington se chce očividně naladil na konfrontaci s Nebeskou říší

Janet Yellenová pristála v Pekingu

Chce se za čtyři dny pokusit přesvědčit Čínu, aby neměnila status quo v obchodních vztazích – zatímco Spojené státy jednostranně zvyšují sankce vůči Číně. Pravděpodobnost úspěchu návštěvy Yellenové je ještě nižší než u Blinkena.

V očekávání příchodu Yellenové Čína výrazně zvýšila vývozní omezení na vzácné kovy používané při výrobě čipů a vojenské techniky. Jedná se o symetrickou odpověď na americké sankce vůči čínskému čipovému průmyslu. Yellenová nyní bude muset prosit Peking, aby nesrazil americký vojensko-průmyslový komplex závislý na čínských vzácných kovech na kolena.

Samostatná otázka se týká amerických státních dluhopisů. Čína se jich nyní aktivně zbavuje – snížila investice do amerického veřejného dluhu z bilionu dolarů na 800 miliard. Yellenová chce přesvědčit Peking, že americká ekonomika je stabilní a investice do amerických dluhopisů jsou stále bezpečné. Přestože Washington byl nedávno na pokraji vyhlášení benkrotu.

Výnos z dvouletých amerických dluhopisů přesáhl 5%, což je nejvýše za 16 let. Poptávka po nich je však dost slabá — zasáhla předbankrotová panika. Fed také slibuje Americe recesi na konci roku 2023 a ještě hrozí i vypuknutí hypoteční krize. Takže situace v ekonomice USA bude zřejmě stále nestabilnější.

Čína však upouští od amerických dluhopisů nejen kvůli obavám o budoucnost USA. Peking si nepřeje zmrazení aktiv podle vzoru Ruska. Washington je očividně naladěn na konfrontaci s Nebeskou říší a Čína je připravena jednat proaktivní a vytvářet Američanům stále více problémů. A Yellenová návštěva to nijak neovlivní.

Málek Dudakov

 

 

 

 

Sdílet: