2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zacharovová o Zelenském plánovaném teroristickém útoku na ZNPP: ovlivní všechny kouty planety

Kyjevský režim plánuje provést teroristický útok na jadernou elektrárnu Záporoží, pokud se tak stane, důsledky se projeví ve všech koutech světa. Uvedla to dnes 5. července, oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. 

Zelenskyj se chystá spáchat teroristický útok na jadernou elektrárnu v Záporoží. poznamenala diplomatka.

Americké a britské úřady to podle ní nevidí jako přímé nebezpečí pro sebe.

„Neexistuje žádný kout planety, který by to neovlivnilo. Protože existuje něco jako atmosféra, Světový oceán, jako stejné zemědělské produkty. Pokud se něco stane, ovlivní to všechno: vzduch, vodu i jídlo.  Zelenského touha využít tento faktor pro své extremistické teroristické účely je zřejmá,“  řekla diplomat, kterou citovala agentura TASS.

Den předtím, 4. července, poradce generálního ředitele koncernu Rosenergoatom Renat Karchaa s odkazem na jím obdržené informace řekl, že ozbrojené síly Ukrajiny se v noci na 5. července pokusí zaútočit na jadernou elektrárnu v Záporoží, konkrétně na ni shazovat munici s radioaktivním odpadem dovezenou 3. července z jihoukrajinské JE.

Zelenskyj už dříve obvinil Rusko z údajné přípravy teroristického útoku v jaderné elektrárně Záporoží. Bez předložení jakýchkoli důkazů informoval Brazílii, Indii, Čínu, Spojené státy a také země v Africe, na Středním východě a v Evropě. Šéf ukrajinského ministerstva vnitra Igor Klymenko řekl, že „v případě možného úniku radiace v ZNPP“ se na Ukrajině uskuteční cvičení a velitelství bude rozmístěno v případě možné nouze.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil Zelenského prohlášení za další lež. V komentáři k Zelenského obvinění, že Ruská federace údajně připravovala teroristický útok v jaderné elektrárně Záporoží, vyjádřil názor, že prohlášení ukrajinského vůdce by mohla být známkou toho, že Kyjev připravuje teroristický útok nebo úder na ZNPP, aby přitáhl NATO do ukrajinského konfliktu.

 

 

 

 

Sdílet: