1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

26 čínských válečných letadel se přiblížilo k Tchaj-wanu

Tchajwanská armáda ve středu zaznamenala výskyt 26 letadel a 4 lodí Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) poblíž ostrova. Oznámilo to dnes 5. července, tchajwanské ministerstvo obrany.

Podle zveřejněných informací devět letadel vstoupilo do identifikační zóny protivzdušné obrany ostrova nebo překročilo takzvanou střední linii Tchajwanského průlivu: včetně čtyř stíhaček J-10, dvou SU-30, jednoho protiponorkového letounu Y-8 a dvojice stíhacích letounů J-11.

Tchajwanské ozbrojené síly nasadily letadla, lodě a pozemní protiletadlové raketové systémy ke sledování cílů.

USA tlačí Tchajwance do katastrofy

Prodejem zbraní Tchaj-wanu Spojené státy mění ostrov v sud s prachem a tlačí tchajwanský lid do propasti katastrofy. Oznámil to ve středu oficiální zástupce ministerstva obrany Číny Tan Kefei.

„Čína je kategoricky proti americkému prodeji zbraní Tchaj-wanu a americké straně se již přísně podrobila. Spojené státy ignorují klíčové obavy Číny, hrubě zasahují do její vnitřní politiky a záměrně eskalují napětí v Tchajwanském průlivu, což v podstatě mění Tchaj-wan v „sud s prachem“ a tlačí tchajwanský lid do propasti katastrofy.“ řekl Tan Kefei na briefingu.

Vyzval USA, aby okamžitě zastavily prodej zbraní Tchaj-wanu, ukončily jakoukoli formu vojenské interakce s ostrovem a dodržely slib vlády USA, že nebude podporovat nezávislost Tchaj-wanu.

“Není třeba jít dál a dál po chybné a nebezpečné cestě,” dodal Tan Kefei.

Čínská lidová osvobozenecká armáda si podle něj udržuje vysoký stupeň bojové připravenosti, aby rozhodně bránila svou suverenitu a územní celistvost, udržovala mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu.

Jak již bylo dříve oznámeno, minulý týden americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej munice a vybavení Tchaj-wanu ve dvou žádostech v celkové výši 440 milionů dolarů.

 

 

 

 

 

Sdílet: