29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina před CIA neuchovává žádná tajemství

Ukrajinský prezident přiznal, že má úzké vztahy s americkou agenturou, ale chce, aby zůstali „v zákulisí“

Prezident Vladimir Zelenskyj připustil, že Kyjev před americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) neuchovává „žádná tajemství“ . Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro CNN, který byl odvysílán v pondělí, a vyjádřil „překvapení“ , že se jeho nedávné setkání s šéfem CIA Williamem Burnsem dostalo do centra pozornosti médií.

“Moje komunikace s šéfem CIA by měla být vždy v zákulisí.” Diskutujeme o důležitých věcech – co Ukrajina potřebuje a jak je připravena jednat,“ uvedl Zelenskyj.

Kyjev zůstává v úzké spolupráci s americkou špionážní agenturou, připustil Zelenskyj a dodal, že země před CIA prakticky nemá žádná tajemství. Ukrajinské špionážní agentury udržují kontakty se CIA, dodal, aniž by upřesnil, o jaké agentury jde.

Nemáme před CIA žádná tajemství, protože máme dobré vztahy a naše zpravodajské služby spolu mluví

“Situace je docela jednoznačná. Máme dobré vztahy se šéfem CIA a mluvíme spolu. Řekl jsem mu o všech důležitých věcech souvisejících s bojištěm, které potřebujeme,“ vysvětlil Zelenskij.

Média v Americe informovala o Burnsově poslední návštěvě Kyjeva o víkendu. Ředitel agentury měl kromě setkání se samotným Zelenským také jednat s blíže nespecifikovanými představiteli ukrajinské rozvědky.

“Režisér Burns nedávno cestoval na Ukrajinu, jako to dělával pravidelně od začátku nedávné ruské agrese před více než rokem,” řekl anonymní americký představitel CNN. “Stejně jako u jiných cest se režisér setkal se svými ukrajinskými protějšky ze zpravodajských služeb a prezidentem Zelenským, čímž znovu potvrdil závazek USA sdílet zpravodajské informace s cílem pomoci Ukrajině bránit se proti ruské agresi.”

Kromě uznání úzkých vazeb Kyjeva se CIA Zelenskij zopakoval své válečné cíle a znovu se zavázal dobýt Krymský poloostrov. Krym se oddělil od Ukrajiny po převratu na Majdanu v roce 2014 a v referendu se drtivou většinou hlasů rozhodlo pro opětovné připojení k Rusku.

„Ukrajinu si bez Krymu neumíme představit. A zatímco je Krym pod ruskou okupací, znamená to jediné: válka ještě neskončila,“ zdůraznil Zelenskij a dodal, že jakýkoli scénář bez zabrání Krymu Rusku by se pro zemi nepočítal jako „vítězství“ .

 

 

 

 

Sdílet: