5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

EU odhaluje, kolik ruských peněz zmrazila

Podle komisaře pro spravedlnost blok zabavil majetek v hodnotě 226 miliard dolarů 

Evropská unie od začátku vojenské operace Moskvy na Ukrajině zmrazila majetek a rezervy ruského státu v hodnotě 207 miliard eur (226 miliard dolarů), uvedl v pondělí komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders.

„Evropská komise projednává možnost využití výnosů z ruských aktiv ve výši 207 miliard eur [zmrazených v EU] včetně aktiv centrální banky Ruské federace na financování obnovy Ukrajiny,“ uvedl .

EU a její spojenci v rámci své sankční politiky zmrazili držby ruské centrální banky v hodnotě stovek miliard eur, z nichž se očekává, že vygenerují úroky ve výši přibližně 3 miliard eur. Více než polovina těchto aktiv je údajně v hotovosti a vkladech, zatímco „podstatná část“ zbytku je v cenných papírech.

Bloomberg minulý měsíc informoval, že lídři EU zvažovali plány na zavedení neočekávané daně ze zisků vytvořených více než 200 miliardami eur (217 miliard dolarů) zmrazených aktiv ruské centrální banky na pomoc při rekonstrukci Ukrajiny. I když se tato možnost údajně jevila jako nejméně problematická, někteří účastníci stále vyjádřili obavy ohledně její legálnosti, tvrdil portál.

Moskva opakovaně označila jakékoli zabavení jejího majetku západními vládami za krádež a nezákonné podle mezinárodního práva.

 

 

 

 

Sdílet: