2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americký prezident Joe Biden příští týden navštíví britského panovníka

Podle Buckinghamského paláce navštíví prezident Joe Biden krále Karla III. na hradě Windsor, nejstarší a největší královské rezidenci Británie. Uskuteční se 10. července jako první zastávka amerického prezidenta na jeho evropském turné.

Mezitím se americký prezident nezúčastnil korunovace britského panovníka 6. května ve Westminsterském opatství v Londýně ve starobylém korunovačním kostele Anglo-britské monarchie. Ceremoniálu se zúčastnila jeho manželka Jill Biden .

Neúčast Joea Bidena na květnovém korunovačním ceremoniálu v Londýně nebyla výjimečná. Od doby existence Spojených států se žádný americký prezident nezúčastnil korunovací britských panovníků.

Oficiální zdroje z Londýna již dříve naznačily, že Bidenova účast na korunovaci je nepravděpodobná.

Prezident Spojených států se loni v září v Londýně zúčastnil pohřbu královny Alžběty II . V dubnu tohoto roku navštívil Biden Irskou republiku a Severní Irsko, součást Spojeného království, na ceremonii 25. výročí Velkopáteční dohody z roku 1998, která zahájila proces urovnání vztahů Severního Irska.

Downing Street a Bílý dům již dříve naznačily, že Biden při příští návštěvě Evropy určitě navštíví nového britského krále Karla III. Podle současného oznámení ve Washingtonu a Londýně přijede americký prezident do Londýna v neděli a navštíví britského panovníka příští pondělí, 10. července.

Během návštěvy Bidena přivítá také britský premiér Rishi Sunak .

Poté Joe Biden odcestuje do Vilniusu, aby se zúčastnil summitu NATO a následně americký prezident navštíví Finsko, které nedávno vstoupilo do NATO.

 

 

 

 

Sdílet: