29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Nizozemsku byla poničena běloruská ambasáda

Budova byla pomazána graffiti a označila prezidenta Alexandra Lukasheka za „teroristu“

Nizozemská policie zatkla jednoho podezřelého poté, co byla běloruská ambasáda v Haagu poničena. Okna budovy byla rozbita a její fasáda postříkána graffiti.

Před ambasádou byl v sobotu večer zatčen 31letý muž, informovala v neděli zpravodajská síť Omroep West. Není jasné, zda se na vandalismu podílel někdo další.

Běloruské ministerstvo zahraničí incident potvrdilo Sputniku Bělorusko.

Několik oken bylo rozbito a slogany byly nastříkány na budovu černou a červenou barvou. Jedna zněla „Luka – terorista“, odkazující na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, zatímco druhá zněla „Ať žije Bělorusko“.

Incident odsoudil liberální politik Sjoerd Sjoerdsma. „Bez ohledu na to, jak právem jste naštvaní na režim Běloruska, Ruska nebo jiných zemí, neútočte na jejich ambasády nebo rezidence,“ napsal na Twitteru a dodal, že takové útoky snižují „naši diplomaty v těchto zemích v bezpečí“.

Ruské konzuláty a ambasády byly od začátku vojenské operace Moskvy na Ukrajině loni v únoru terčem vandalů v několika západních zemích Běloruské diplomatické základny se však nestaly cílem od roku 2021, kdy skupina protilukašenkových demonstrantů pošpinila ambasádu země v Londýně a zranila člena jejího personálu.

Lukašenko je věrným spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina a na Minsk byly uvaleny stejné západní sankce jako na Moskvu od té doby, co Lukašenko loni povolil ruským silám zahájit ofenzivu na Kyjev z běloruského území. 

Běloruský vůdce se dostal do mezinárodních titulků v květnu, když souhlasil s umístěním ruských jaderných raket v Bělorusku, a minulý týden znovu, když zprostředkoval dohodu, která ukončila krátkodobou vzpouru vůdce Wagner Group Evgeny Prigozhina a pochod na Moskvu.

 

 

 

 

Sdílet: