11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA zvažují vyslání raket dlouhého doletu do Kyjeva

Washington údajně vidí „naléhavou potřebu“ zlepšit schopnosti Ukrajiny uprostřed její zastavené protiofenzívy

USA by mohly schválit vyslání ukrajinských armádních taktických raketových systémů dlouhého doletu (ATACMS), uvedl ve čtvrtek Wall Street Journal s odvoláním na americké a evropské představitele.

Bílý dům se domnívá, že musí urychleně posílit vojenské schopnosti Kyjeva, uvedl deník, po týdnech tolik propagované ukrajinské protiofenzívy, která zatím nepřinesla žádné velké zisky.

ATACMS jsou schopny zasáhnout cíle vzdálené až 300 kilometrů (190 mil) a zasáhnout zařízení hluboko uvnitř Ruska. Rakety mohou být odpáleny z odpalovacích zařízení HIMARS americké výroby, které již Kyjevu dodal Washington. USA se zatím zdráhaly poskytnout Ukrajině munici delšího doletu z obav z možné eskalace bojů.

Loni v červenci americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan řekl, že administrativa prezidenta Joea Bidena nikdy Ukrajině nedodá takové zbraně, protože by mohly vyvolat širší konflikt, pokud by byly použity k útoku na ruské území.

Úředníci nyní říkají, že záležitost „čeká na schválení na nejvyšších úrovních“, podle WSJ. Americké i evropské zdroje deníku řekly, že Bílý dům možná změní svůj postoj k této záležitosti. Evropští představitelé také uvedli, že soukromě naléhali na USA ohledně potřeby raket delšího doletu pro Ukrajinu.

Vysoký ukrajinský představitel obrany řekl WSJ, že Kyjev v posledních týdnech obdržel „pozitivní známky“ této záležitosti. Některé varianty ATACMS mohou zasáhnout jakékoli cíle na území Krymského poloostrova a až po ruské město Voroněž ležící více než 240 kilometrů od nejbližší hranice s Ukrajinou.

Na začátku června skupina amerických zákonodárců naléhala na Bidena, aby Ukrajině poskytl ještě pokročilejší zbraně, včetně ATACMS. Oboustranná skupina vedená zástupcem Jasonem Crowem (D-Colorado) odmítla obavy, že by takové zbraně mohly eskalovat konflikt nebo by mohly způsobit přílišné vyčerpání zásob amerických raket.

Novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, řekl, že neschopnost Kyjeva proniknout ruskou obranou by měla být pro USA „probuzením“ . Odhadovaný americký balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši 150 miliard dolarů „se ukázal jako velmi špatná investice,“ argumentoval veteránský novinář a dodal, že ukrajinská armáda může potřebovat více než století, aby si vzala zpět území nově získaná Ruskem, pokud ofenzíva pokračuje současným tempem.

 

 

 

 

Sdílet: