11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Světové bance došly peníze pro Ukrajinu

Světová banka vyčerpala své vnitřní zdroje na poskytnutí finanční pomoci Kyjevu. Tak komentoval ve čtvrtek zdroj z ruského ředitelství Světové banky pro TASS rozhodnutí finanční instituce schválit Ukrajině půjčku ve výši 1,5 miliardy dolarů v rámci japonských záruk.

Tento krok „naznačuje vyčerpání vlastních zdrojů banky a také vážná rizika spojená se stavem ukrajinské ekonomiky,“ uvedl zdroj. Dodal, že „ruská strana se postavila proti této iniciativě“.

Jak připomnělo ředitelství, v dubnu mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings snížila dlouhodobý úvěrový rating Ukrajiny z CCC + na CCC s negativním výhledem. Přitom podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) loni pokles ukrajinského HDP činil 30,3 %.

V dubnu se WB „podařilo zmobilizovat více než 24 miliard dolarů na pomoc Ukrajině,“ uvedl zdroj z ruského ředitelství finanční instituce.

„Hlavní část prostředků (asi 90 %) přitom neposkytla samotná organizace, ale formou grantů a suverénních záruk od dárců, včetně Spojených států, Japonska, Spojeného království a EU. Financování je poskytováno výhradně na civilní výdajové položky: výplaty důchodů, dávek a platů pro zdravotníky a pohotovostní služby. Služba interního auditu WB sleduje zamýšlené použití finančních prostředků,“ uzavřel.

 

 

 

 

Sdílet: