11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruské ministerstvo zahraničí odsoudilo plány Paříže na přijetí Kyjeva do NATO

Plány Paříže na připojení Kyjeva k NATO jsou důkazem toho, že Paříž i nadále tíhne k radikální menšině v alianci, která ji považuje za stranu ukrajinského konfliktu, sdělili médiím na Ministerstvu zahraničí RF.

Mají za to, že podobné akce budou mít tragické následky pro bezpečnost v Evropě a celém světě.

List Le Monde dříve s odkazem na vlastní zdroje napsal, že francouzská vláda zvažuje variantu vstupu Ukrajiny do NATO jako samostatnou bezpečnostní záruku.

„Jak odpovídá skutečnosti zpráva v médiích, že Francie změnila svůj dřívější opatrnější přístup k otázce členství Kyjeva v NATO, budeme moci hodnověrně soudit nejspíš podle výsledků summitu aliance ve Vilniusu,” prohlásili na ruském ministerstvu zahraničí v reakci na žádost o komentář k informaci.

Ministerstvo zahraničí RF také prohlásilo, že „Francie pod tlakem USA již souhlasila s budoucím vstupem Ukrajiny do NATO na bukurešťském summitu aliance v roce 2008“.

„Proto bude tato informace, pokud odpovídá skutečnosti, pouze dalším důkazem toho, že Paříž pokračuje v pohybu směrem k radikální menšině v Severoatlantické alianci, která se mermomocí snaží udělat NATO stranou konfliktu na Ukrajině,” řekli na MZV RF. Mají tam za to, že „to bude mít tragické následky pro bezpečnost v Evropě a na celém světě“.

„Svými dodávkami zbraní Ukrajině a poskytnutím pomoci Ozbrojeným silám Ukrajiny povzbuzují Francouzi právě takový scénář,” dodali na MZV.

„Tato přeměna Paříže bohužel zapadá do celkové evoluce francouzské zahraniční politiky, která přichází o zbytky někdejší samostatnosti a zdravého smyslu, o ideály „gaullismu“, a rozplývá se v kurzu Washingtonu a natovského Bruselu,” postěžovali si na ministerstvu. Vyjádřili podiv ohledně „logiky článku v Le Monde“, s jejíž pomocí odůvodňují nutnost rychlého přijetí Kyjeva do aliance. „Tato perspektiva prý donutí Rusko zastavit „agresi” a přistoupit na mír podle „ukrajinských podmínek.” Mají zjevné problémy s pochopením příčin a následků dnešní krize,” zdůraznili na MZV RF.

V posledních letech mluvilo Rusko o bezprecedentní aktivnosti NATO u svých západních hranic. NATO rozšiřuje své iniciativy a označuje to za „zadržování ruské agrese“. Moskva vyslovila vícekrát znepokojení ohledně zvýšení stavu sil aliance v Evropě. V Kremlu prohlásili, že RF nikomu nevyhrožuje, ale nenechá bez povšimnutí akce potenciálně nebezpečné pro její zájmy. V RF také upozornili na to, že Západ zatahuje Kyjev do NATO.

V Kremlu prohlásili, že slyšeli žádost Volodymyra Zelenského o vstup Ukrajiny do NATO, stejně jako reakci na to. Moskva pozorně sleduje situaci a pamatuje, že právě orientace Kyjeva na Severoatlantickou alianci byla jednou z příčin zahájení ruské speciální operace na Ukrajině.

 

 

 

 

Sdílet: