11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Greta Thunberg nabízí Ukrajině „odbornou pomoc“

Pomatená švédská ochránkyně životního prostředí odcestovala do Kyjeva, aby se setkala s prezidentem Zelenským

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová se ve čtvrtek setkala s ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským v rámci návrhu na vytvoření „pracovní skupiny“ pro ekologické škody způsobené konfliktem.

20letá Thunbergová navštívila prezidentský palác ve společnosti bývalé švédské vicepremiérky Margot Wallstroemové, místopředsedkyně Evropského parlamentu Heidi Hautalové a bývalé irské prezidentky Mary Robinsonové. 

„Potřebujeme vaši odbornou pomoc,“ řekl Zelenskij západním aktivistům a poděkoval jim za „kompakt velmi konkrétních [sic] kroků“, který vysílá „velmi důležitý signál podpory Ukrajiny“.

Thunbergová obvinila Rusko ze „záměrného cílení na životní prostředí a živobytí lidí a domovy“ a tedy i ničení životů. Protože to je koneckonců věcí lidí.”

Podle agentury AP chce navrhovaná pracovní skupina vyhodnotit škody na životním prostředí způsobené konfliktem, zahájit úsilí o obnovu ekologie Ukrajiny a formulovat „mechanismy, jak pohnat Rusko k odpovědnosti“.

 

 

Začátkem tohoto měsíce, na začátku ukrajinské totální ofenzívy, se přehrada Kachovka na řece Dněpr zhroutila, což způsobilo rozsáhlé záplavy na ruském území. Zničení přehrady také vyčerpalo nádrž, která poskytovala vodu pro Krym, a pomáhala ochlazovat Záporožskou jadernou elektrárnu (ZNPP), největší takové zařízení v Evropě. Kyjev a Moskva se navzájem obviňují z katastrofy. Ukrajina již dříve použila k bombardování přehrady rakety dodané USA.

Zelenskyj také tvrdil, že Rusko má v úmyslu vyhodit do povětří Záporožskou elektrárnu, aby způsobilo jadernou katastrofu. Moskva jeho obvinění odmítla jako „další lež“, zatímco Mezinárodní agentura pro atomovou energii popřela narážky Kyjeva, že chladicí nádrž ZNPP byla zaminována výbušninami. 

Rusko obvinilo Ukrajinu z přípravy útoku pod falešnou vlajkou na ZNPP, aby mohla obvinit Moskvu a vytvořit záminku pro intervenci NATO do konfliktu. Záporožská elektrárna, která je pod ruskou kontrolou od března 2022, se opakovaně dostala pod útok ukrajinského dělostřelectva. V září loňského roku, než dorazila mise MAAE, Kyjev vyslal  komando, aby objekt dobylo, ale útok se nezdařil. 

Psychicky narušená Thunbergová získala slávu přes noc v roce 2018 jako 15letá, která začala bojkotovat školu na protest proti změně klimatu. V již smazaném tweetu skvěle předpověděla konec světa v důsledku globálního oteplování do června 2023. Takže pomatená studentka a narkoman Zeleskyj si padli do noty! Co více dodat? 

 

 

 

 

Sdílet: