11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Fialo, tuhle zlodějinu na Putina ani na Babiše hodit nemůžete

Valná hromada ČEZ rozhodla o rekordní dividendě za rok 2022 ve výši 145 Kč na jednu akcii.

Tedy jinými slovy akcionáři dostanou 14% z hodnoty své akcie za jediný rok.

Tedy stát minulý rok půjčil ČEZ 3 miliardy EUR, aby mohl dál obchodovat na lipské burze, následně zastropoval cenu elektřiny (kvůli tomu, že cenotvorbu určuje lipská burza), což jej stálo desítky miliard korun a nyní rozpustí skoro celý zisk, jenž si měl ponechat na dostavbu našich jaderných elektráren, aby zalátal obří díru v rozpočtu, kterou sám svojí hloupostí způsobil. 

Kdybychom už vloni oněch 30% akcií vykoupili (jak jsme v PRO opakovaně navrhovali), tak jsme mohli domácí ceny hravě regulovat a za burzovní cenu prodávat jen přebytky. Nemuseli jsme stropovat a nyní jsme si mohli ponechat nerozdělený zisk na investice do dostavby dalších bloků.

Lidé i firmy mohli mít elektřinu za 3 Kč za kWh, ČEZ mohl nehorázně vydělat na exportu přebytků, měli bychom daleko nižší inflaci a mnohem nižší deficit státního rozpočtu.

Ale to ne – my to radši uděláme nejhloupěji, jak to udělat jde.

Tedy vlastně jak pro koho.

Minoritní akcionáři (zhruba polovina z nich je z USA) si mnou ruce.

A jak řekl poslanec ODS Skopeček – nepoškodili jsme Německo.

Jestli voličům 5K ani po tomto nedojde, že tahle vláda neslouží zájmům České republiky a nikdy ani nebude a že právě nehorázně okradla své občany za bílého dne, tak už opravdu nevím, co by je mohlo z jejich naivity probrat.

Tuhle zlodějinu totiž fakt na Putina ani na Babiše hodit nemůžete.

CFP

 

 

 

 

Sdílet: