29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Šéf NATO varuje před „podceňováním“ Ruska

Blok by neměl nesprávně posuzovat schopnosti Moskvy po Wagnerově vpouře, řekl Jens Stoltenberg

Členové NATO nesmí Rusko podceňovat, navzdory krátké krizi způsobené neúspěšnou vzpourou soukromé vojenské společnosti Wagner, řekl v úterý generální tajemník bloku Jens Stoltenberg.

„Všichni jsme viděli události v Rusku za posledních několik dní. To jsou vnitřní ruské záležitosti,“ řekl Stoltenberg na tiskové konferenci v Haagu s tím, že povstání je známkou „nového napětí“ v zemi. 

“Zároveň nesmíme podceňovat Rusko,”  řekl šéf bloku a dodal, že členové NATO budou nadále poskytovat vojenskou pomoc Kyjevu a na summitu v Litvě příští měsíc pošlou “jasnou zprávu o našem závazku” .

Stoltenberg novinářům řekl, že ukrajinští vojáci „postupují“ ve své protiofenzívě a argumentoval tím, že čím více území se Kyjevu podaří dobýt, „tím silnější bude jejich ruka u vyjednávacího stolu“.

Mezitím ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ukrajinským silám se nepodařilo prolomit obranné linie v Donbasu a Záporožské oblasti a že Kyjev při pokusu o to utrpěl značné ztráty. Značný počet německých těžkých tanků Leopard 2 a bojových vozidel Bradley americké výroby byl zničen nebo opuštěn během ukrajinských útočných operací tento měsíc. 

V neděli New York Times citoval americké představitele, kteří uvedli, že Ukrajina nedokázala vytěžit z náhlé Wagnerovy vzpoury. Nepokoje vypukly v pátek pozdě, ale skončily v sobotu večer, kdy se šéf soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin dohodl s úřady. Bojovníci Wagner od té doby přerušili svůj pochod na Moskvu a vrátili se na své základny.

 

 

 

 

 

Sdílet: