1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kyjev navrhuje zakázat hotovost na Ukrajině

Na Ukrajině chtějí úplně zakázat platby v hotovosti. Podle ukrajinských médií to uvedl zástupce vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny Rostyslav Shurma. Podle jeho názoru by všechny platby měly být prováděny online. Ukrajina se tak může stát první zemí na světě, která hotovost úplně zruší.

“Diskutujeme. Nemohu vám s jistotou říci, že to uděláme. Diskutujeme o tom.” Shurma řekl na londýnské konferenci o obnově Ukrajiny.

Úředník dodal, že v tomto ohledu existují spory, a to i ve vedení země. Podle odpůrců myšlenky je zákaz hotovosti přímým porušením lidských práv. Ideologové zákazu hotovosti věří, že se to může stát nejsilnějším a nejúčinnějším protikorupčním nástrojem na Ukrajině.

„Víme, že o tomto tématu diskutují různé zainteresované strany. Mluví o porušování lidských práv. Věříme, že to bude velmi účinný nástroj k odstranění 95 – 99 % všech případů korupce v zemi, pokud není hotovost. V nadcházejících měsících představíme plán, zda to uděláme, nebo ne. Věřím, že rozhodnutí bude „ano“, vysvětlil úředník.

Odpůrci se domnívají, že Shurmovou myšlenkou je populismus namířený proti evropským úředníkům.

„Zlatý chlapec prezidentova týmu, který má image intelektuálního ekonoma, který má velkou důvěru v prezidenta, pokud jde o ekonomické reformy, se ukázal jako obyčejný populista s chápáním ekonomie na úrovni prvního- ročník studenta, dokonce ani ekonomické univerzity,“ řekla bývalá výkonná ředitelka reformy Národní rady za prezidenta Ukrajiny, investiční bankéřka Maria Barabašová .

Úplné odstranění hotovostních plateb je podle ní „ekonomickým termonukleárním výbuchem“.

„Příčina korupce a její mechanismy na Ukrajině již dávno přesahují hotovost v obálce nebo pod polštářem. Ano, samozřejmě, úplatky se dávají i v hotovosti, ale i nyní, od obyčejného policisty až po nejvyššího úředníka, přijímají „vyrovnání“ v bezhotovostních platbách. Méně fyzického kontaktu, menší šance na zasažení. A co dělat s takovými kýženými ukrajinskými úředníky s  eury a dolary? Nebo budou také zlikvidováni rozhodnutím ukrajinských úřadů? řekla Maria Barabášová.

Podle jejího názoru „hrůza ukrajinského hospodářského týmu spočívá v jejich primitivním populistickém myšlení, které se již šíří v podobě bajek a anekdot po celém světě“.

 

 

 

 

Sdílet: