10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kongres naléhá na Bidena, aby poslal kazetové bomby do Kyjeva

Skupina zákonodárců vyzvala Washington, aby použil americký „obrovský arzenál“ k „zamýšlenému použití“, uvedl Foreign Policy

Washington by měl Kyjevu dodat kazetové bomby k použití dělostřelectvem, uvedla skupina zástupců amerického Kongresu minulý týden v dopise prezidentovi Joe Bidenovi, informovala v pondělí Foreign Policy. Zákonodárci naléhali na Bílý dům, aby to, co nazývali americkým „obrovským arzenálem“ vysoce kontroverzní munice, použil k „zamýšlenému použití“. 

Kazetové bomby nesou menší výbušnou submunici, která se uvolňuje za letu a rozptyluje se po cílové oblasti, obvykle se používá proti personálu a lehce obrněným vozidlům. Podle Foreign Policy mohou bomby navržené v USA, známé také jako dvouúčelová vylepšená konvenční munice (DPICM), prorazit 10 až 20 centimetrů silné pancíře. 

Munice má také tendenci zanechávat za sebou nevybuchlé ‘kaše’, které mohou zůstat v bývalých konfliktních zónách po celá desetiletí. Tato skutečnost přiměla více než 110 zemí, včetně mnoha členů NATO, k zákazu kazetových bomb podle konvence OSN z roku 2008. 

USA se k úmluvě nepřipojily, ale v roce 2009 zakázaly vývoz kazetových bomb s mírou „nepatřičnosti“ vyšší než 1 %. Zákaz se týkal většiny jejich stávajících zásob. Nyní zákonodárci, kteří jsou všichni členy Helsinské komise Kongresu, která monitoruje lidská práva v 57 zemích OBSE, prosazují, aby jejich předání na Ukrajinu bylo použito v zóně konfliktu. 

“Během studené války byly DPICM vyvinuty a nasazeny speciálně pro boj s numerickou a materiální převahou Ruska,” napsala skupina včetně šéfa Helsinské komise Joe Wilsona v dopise. “Nyní mohou být použity k zamýšlenému použití v obraně Ukrajiny,” uvedli s tím, že by to posloužilo i národní bezpečnosti USA. 

„Použijme tento nevyužitý, obrovský arzenál ve službách ukrajinského vítězství a znovuzískání evropského míru,“ stojí v dopise. 

Kyjevské jednotky již obdržely DPICM, které lze odpálit prostřednictvím 155mm dělostřeleckých děl dodaných NATO, od jiných zemí. Turecko poslalo takovou munici na Ukrajinu v lednu 2023. 

Pro takové dodávky se nedávno vyslovil i Pentagon. “Naši vojenští analytici potvrdili, že DPICM by byly užitečné, zejména proti zakopaným ruským pozicím na bojišti,” řekla minulý týden Laura Cooperová, zástupkyně náměstka ministra obrany pro Rusko, Ukrajinu a Eurasii, uprostřed probíhající ukrajinské ofenzívy. 

Moskva již dříve varovala Washington před posíláním kazetových bomb na Ukrajinu. Takové akce by měly důsledky jak pro vlastní bezpečnost NATO, tak pro normalizaci bilaterálních vztahů mezi Ruskem a USA, řekl v březnu náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. 

Kyjev opakovaně žádal USA o různou kazetovou munici. Ukrajinští vojáci chtěli získat kazetové bomby MK-20, které se snažily shodit na ruské síly z dronů. Na jejím seznamu přání byly také kazetové dělostřelecké granáty. 

Američtí představitelé zatím uvedli, že „aktivně neuvažují“ o odeslání kazetových bomb do Kyjeva. Přesto může Biden potenciálně kdykoli upustit od omezení vývozu.

 

 

 

 

Sdílet: