1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čína varovala Blinkena před volbami na Tchaj-wanu

Peking údajně řekl nejvyššímu americkému diplomatovi, že vedoucí kandidát ve volbách v Tchaj-peji by mohl způsobit nové napětí

Čínští představitelé varovali amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, že činy tchajwanského viceprezidenta Lai Ching-teho „pro nezávislost“ by mohly vyostřit napětí mezi Pekingem a Taipei, uvedl v neděli Wall Street Journal s odkazem na lidi, kteří byli o této záležitosti informováni. .

Rozhovor se údajně odehrál během Blinkenovy návštěvy Číny minulý týden, kde se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Podle WSJ byl Blinken dotázán, zda USA vnímají tchajwanskou vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) jako přítele a zda má Washington „vlastní zájem“ na výsledku prezidentských voleb, které se na ostrově uskuteční v lednu. .

Blinken údajně trval na tom, že USA budou ve volbách „vyrovnané“ a že Washington nepodporuje vnější vměšování do procesu hlasování.

Peking, který považuje samosprávný Tchaj-wan za své suverénní území, opakovaně obvinil USA z podpory  „odtržených“ politiků v Taipei. Přestože se USA zdržely navázání formálních diplomatických vztahů s Tchaj-wanem, američtí politici se setkali s místními představiteli. Peking považuje takové kontakty, stejně jako prodej amerických zbraní Tchaj-wanu, za porušení zásady „jedné Číny“.

Peking uspořádal rozsáhlé předčasné vojenské cvičení kolem ostrova po návštěvě tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu v srpnu 2022 a po cestě tchajwanského prezidenta Tsai Ing-wen do USA v březnu 2023.

Lai, který v současnosti vede v průzkumech pro tchajwanské prezidentské volby v roce 2024, se v minulosti označil za „pragmatického politického pracovníka pro tchajwanskou nezávislost“. Později objasnil, že nebude usilovat o změnu současného politického postavení Tchaj-wanu. 

“Rád bych zopakoval, že Tchaj-wan je již nezávislý a suverénní stát, a proto nemáme potřebu dále deklarovat nezávislost Tchaj-wanu,” řekl Lai v lednu podle Focus Taiwan.

Blinken cestoval do Číny ve dnech 18.–19. června. Obě strany vyjádřily opatrný optimismus ohledně výsledku jednání. Peking však důrazně odsoudil výroky prezidenta Joea Bidena, který krátce po Blinkenově návratu domů  označil Si Ťin-pchinga za „diktátora“ .

 

 

 

 

Sdílet: