1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Peskov: ministerstva informují Putina o opatřeních v souvislosti s pokusem o vzpouru

Ministerstvo obrany, FSB, ministerstvo vnitra a ruská garda nepřetržitě podávají zprávy prezidentu Vladimiru Putinovi o opatřeních přijatých po pokynech, které jim byly uděleny v souvislosti s pokusem o ozbrojenou vzpouru, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Speciální služby, orgány činné v trestním řízení, jmenovitě ministerstvo obrany, FSB, ministerstvo vnitra, Národní garda v nepřetržitém režimu neustále podávají prezidentovi zprávy o opatřeních přijatých v rámci plnění pokynů, které jim byly předtím dány,“ zdůraznil Peskov.

FSB již dříve zahájila trestní řízení ve věci ozbrojeného povstání po prohlášeních Jevgenije Prigožina.

Ve Voroněžské oblasti oznámili konvoj vojenské techniky na dálnici M-4 Don

Po federální silnici M-4 Don se pohybuje konvoj vojenské techniky, situace je pod kontrolou, uvádí Telegramový kanál vlády Voroněžské oblasti.

“Po federální dálnici M-4 Don se pohybuje konvoj vojenské techniky. Žádáme všechny obyvatele Voroněžské oblasti, aby dočasně nepoužívali federální dálnici M-4 Don a jednotlivá vozidla. Situace je pod kontrolou. Mocenské struktury hl. kraj činí veškerá nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti obyvatel kraje,“ píše se v publikaci.

Nejvyšší ruský generál posílá zprávu „vzbouřenému“ Wagnerovi PMC

Zástupce velitele ruských společných sil generál Sergej Surovikin v pátek požádal bojovníky soukromé vojenské společnosti Wagner Group, aby zastavili jejich „povstání“ proti Moskvě.

V krátké video zprávě zveřejněné na sociálních sítích Surovikin uvedl, že se právě vrátil z fronty, kde ruské síly stály proti ukrajinské ofenzivě.

“Apeluji na bojovníky a velitele PMC Wagnera,” řekl Surovikin, stále v maskáčích. „Prošli jsme spolu náročnou cestu. Bojovali jsme spolu, riskovali spolu, utrpěli spolu ztráty a společně vyhráli. Jsme stejné krve. Jsme bojovníci. Vyzývám vás, abyste přestali. Nepřítel jen čeká na zhoršení vnitropolitické situace. V těchto těžkých časech pro naši zemi bychom neměli hrát do rukou nepřítele.”

Vyzval Wagnerovy jednotky, aby se podřídily zákonně zvoleným orgánům, „než bude příliš pozdě“, vrátily se do svých kasáren a své stížnosti řešily pokojně.

Dříve v pátek šéf Wagnera Jevgenij Prigožin obvinil ruskou armádu, že se raketovým útokem zaměřila na jeden z polních táborů společnosti a zabila „ mnoho bojovníků“, slíbila, že pochodují na Moskvu a vypořádají se s těmi, kdo jsou za to odpovědní, a varovali armádu, aby se držela mimo něj.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo , že Prigožinova obvinění „neodpovídala pravdě“ a byla „informační provokací“. Ruský prezident Vladimir Putin byl podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova informován o situaci kolem Prigozhina a Wagnera a jsou přijímána všechna nezbytná opatření.

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) v pátek oznámila , že zahájila vyšetřování Prigožina za údajné „vyzývání k ozbrojenému povstání“. Za trestný čin hrozí 12 až 20 let vězení.

Surovikin, generál letectva, byl pověřen vedením operace na Ukrajině v říjnu 2022 a dohlížel na velké přesuny v Chersonské oblasti. Letos v lednu se stal zástupcem generála Valerije Gerasimova, náčelníka ruského generálního štábu a současného velitele operace.

FSB zahájila trestní řízení poté, co šéf Wagnera vyzval k „ozbrojené vzpouře“

Jevgenij Prigožin, šéf soukromé vojenské společnosti Wagner Group, je vyšetřován kvůli údajnému obhajování vzpoury proti vládě, uvedl v pátek ruský protiteroristický výbor.

Všechna Prigožinova tvrzení jsou „zcela nepodložená“, uvedl orgán v prohlášení a dodal, že Federální bezpečnostní služba (FSB) „zahájila trestní vyšetřování kvůli výzvě k ozbrojenému povstání“.

“Požadujeme okamžité ukončení veškeré nezákonné činnosti,” uvedl protiteroristický výbor.

Předtím ruské ministerstvo obrany obvinilo Prigožina z šíření nepravd na videu, které kolovalo po sociálních sítích a tvrdilo, že ruská armáda zaútočila na základnu bojovníků Wagner.

„Velký počet našich bojovníků zemřel. Rozhodneme se, jak na toto zvěrstvo zareagujeme. Další krok je náš,“ uvedl Prigožin v prohlášení komentujícím údajný útok. Poté přísahal, že pochoduje na Moskvu a požene zodpovědné osoby k odpovědnosti a varoval armádu, aby se mu držela z cesty.

Ministerstvo obrany označilo Prigožinova tvrzení za „informační provokaci“ a uvedlo, že ruská armáda bojovala v první linii proti ukrajinským jednotkám.

Generální prokuratura uvedla, že „za tento zločin se trestá odnětím svobody na 12 až 20 let“.

 

 

 

 

Sdílet: