10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina rozšiřuje všeobecnou mobilizaci

Ivano-Frankovsk a Kyjev přestaly rozesílat jednotlivé návrhy oznámení

Obyvatelé okresu Obolonsky v ukrajinské metropoli, kteří jsou způsobilí k mobilizaci, se musí do deseti dnů hlásit na vojenských náborových úřadech, i když neobdrží osobní oznámení, uvedl ve čtvrtek místní odvodní komisariát.

Dokument podepsaný komisařem Alexejem Privalou byl zveřejněn na sociálních sítích a přetištěn ukrajinským listem Strana. Kancelář Privala v reakci na dotaz prodejny tvrdila, že objednávka není nic nového a že taková oznámení jsou pravidelně zveřejňována.

Co je ale v okrese precedentem, je plošné povolání všech odvedenců. Stejné opatření již uzákonilo západoukrajinské město Ivano-Frankovsk. Jejich rozkazy ze 13. června se rovněž týkají mobilizace vozidel a zakazují obyvatelům stěhování bez výslovného povolení obvodového komisariátu.

Ivano-Frankovské oznámení stanovilo desetidenní lhůtu pro všechny muže, na které se vztahuje návrh oznámení, aby se dostavili do služby.

Obolonsky okresní komisariát se také odvolal na stejnou desetidenní lhůtu. Její příkazy se podle Strany nevztahují jen na muže registrované v okrese, ale i na přechodně bydlící.

Ukrajinský Černigovský region ve středu oznámil, že se potýká s problémy se splněním své mobilizační kvóty. Více než 20 000 lidí se po jejich předvolání nepřihlásilo, připustil krajský odvodní komisař Oleg Gončaruk.

Rozšířená mobilizační opatření přicházejí, když dlouho avizovaná „protiofenzíva“ na frontě Záporoží nedokáže vytlačit ruské síly po více než dvou týdnech bojů. 

Útok „nesplnil očekávání na žádné frontě“, řekli západní představitelé CNN ve čtvrtek, zatímco prezident Vladimir Zelenskyj ve středu uznal , že pokrok byl „pomalejší, než bylo žádoucí“.

Podle ruských představitelů utrpěla Ukrajina od 4. června až 13 000 obětí a právě přeskupuje své brigády, aby to zkusila znovu. Tajemník Rady národní bezpečnosti Nikolaj Patrušev a ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek informovali prezidenta Vladimira Putina, že mezi 246 tanky, 152 bojovými vozidly pěchoty a 443 obrněnými vozidly, které Ukrajina ztratila během pokusů o útok, bylo mnoho vozidel dodaných ze Západu.

 

 

 

 

Sdílet: