4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pasažéři ponorky Titanic zemřeli při implozi

OceanGate Titan zjevně utrpěl „katastrofickou“ tlakovou ztrátu hluboko pod Atlantským oceánem

Americká pobřežní stráž našla kus hlubokomořské ponorky v „troskovém poli“ poblíž potopeného vraku Titaniku. Všech pět pasažérů plavidla zemřelo při „katastrofické explozi,“ uvedla vojenská pobočka.

„V oblasti hledání [dálkově ovládaným vozidlem] poblíž Titaniku bylo objeveno pole s troskami,“ uvedl severovýchodní okres pobřežní stráže ve čtvrtečním prohlášení. Na tiskové konferenci později odpoledne řekl okresní velitel kontradmirál John Mauger novinářům, že ocasní kužel ponorky byl nalezen mezi troskami.

Zbytky ponorky jsou „v souladu s katastrofální ztrátou tlakové komory,“ vysvětlil Mauger. V takovém scénáři by bylo pět cestujících na lodi okamžitě zabito.

OceanGate Titan ztratil kontakt se svým povrchovým plavidlem, Polar Prince, asi hodinu a 45 minut po svém ponoru v neděli ráno. Generální ředitel OceanGate Stockton Rush, francouzský námořník Paul-Henry Nargeolet, britský dobrodruh Hamish Harding, pákistánský podnikatel Shahzada Dawood a jeho syn Sulaiman Dawood byli v době zmizení všichni na palubě.

Pobřežní stráž okamžitě začala prohledávat oblast o rozloze asi 20 000 kilometrů čtverečních za pomoci kanadské armády. Během úterý a středy kanadské sledovací letadlo P-3 hlásilo, že slyší bouchání z oblasti blízko místa, kde se ponorka ztratila.

Mauger řekl novinářům, že mezi zvuky a umístěním pole trosek „nezdá se žádné spojení“ .

Pátrání po ponorce přitáhlo celosvětovou pozornost a odhalilo několik červených vlajek na OceanGate. V listopadu pro CBS News Rush vysvětlil, že plavidlo bylo zcela řízeno generickým bluetooth videoherním ovladačem, o kterém online detektivové zjistili, že má žalostnou pověst pro spolehlivost.

V nedatovaném rozhovoru pro Teledyne Marine se Rush jednou chlubil najímáním zaměstnanců na základě diverzity a uvedl, že na rozdíl od jiných v oboru odmítal žádosti o zaměstnání od „50letých bílých kluků“, protože je nepovažoval za „inspirativní“ . .“

Titan se předtím na dvě a půl hodiny ztratil během ponoru k Titaniku, který natočila CBS News. Námořní experti léta varovali, že plavidlo není bezpečné, a jeden z bývalých zaměstnanců společnosti OceanGate v roce 2018 žaloval společnost kvůli bezpečnostním problémům a tvrdil, že společnost riskuje „katastrofickou“ nehodu .

 

 

 

 

Sdílet: