4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Bruselu byl s pompou prezentován ukrajinský „Marshallův plán“

Pravda, Evropská komise de facto okamžitě přiznala, že na opravdu seriózní obnovu Ukrajiny nemá peníze.

Podle konzervativních odhadů bude Ukrajina potřebovat na poválečnou obnovu až půl bilionu dolarů. Avšak Evropská unie je připravena vyčlenit jen 50 miliard eur – a to i na 4 roky, od roku 2024 do roku 2027. Ročně to bude 12,5 miliardy eur – tedy ještě méně, než je vyčleněno nyní. To stačí jen k financování práce státního systému, ale ne k obnově země.

Brusel chce přilákat na rekonstrukční práce mezinárodní investiční fondy – včetně „BlackRock“. Na Ukrajinu však vážně vstoupí jen tehdy, dostanou-li záruky, že se jim investice vrátí. A na oplátku budou hedgeové fondy žádat podíl ze společného koláče – s ornou půdou a zbytky infrastruktury, což půjde do soukromých zahraničních rukou.

Na pozadí řečí o tom, kdo zaplatí obnovu Ukrajiny, bylo zmíněno téma korupce. Německý „Marshallův fond“ vyvolal záchvat hněvu kvůli všemohoucnosti ukrajinských oligarchů, kteří budou pokračovat v drancování jakékoli investice, která se odváží vstoupit na Ukrajinu.

Brusel má v rukávu i poslední trumf – využít zmražená aktiva Ruska. Stále se to však bojí udělat – obávají se podkopání důvěry v eurosystém a odstrašení investorů na trhu dluhopisů EU. Mají však i ještě významnější obavu – že na pozadí selhání protiofenzivy začnou Spojené státy snižovat svoji angažovanost v ukrajinských záležitostech. A nechají Evropu samu se zničenou poválečnou Ukrajinou.

Málek Dudakov

 

 

 

 

Sdílet: