5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Inflace nutí Němce šetřit na mase a hledat levnější produkty

Podle nejnovějšího průzkumu jsou mnozí v Německu kvůli inflaci nuceni šetřit na nákupech potravin, uvedl německý list Die Welt. 37 % Němců uvedlo, že začali preferovat levnější soukromé obchody místo řetězcových supermarketů. Více než třetina dotázaných navíc začala nakupovat maso levněji a pětina přiznala, že už nakupuje méně výrobků, než by chtěla.

Nakupujte levně nebo nekupujte vůbec: podle průzkumu si rostoucí podíl německých spotřebitelů vybírá potraviny především podle ceny, píše německý list Die Welt.

Mnoho občanů šetří na nákupech potravin kvůli inflaci, vyplývá z nového průzkumu. Inflace způsobuje, že značná část spotřebitelů se buď rozhodne pro levnější potraviny, nebo ze svého nákupního seznamu vyškrtne určité skupiny produktů, uvedla ve středu v Mnichově účetní firma Deloitte.

Podle zprávy společnosti 37 % dotázaných uvedlo, že nyní raději nakupují v levnějších soukromých obchodech než v řetězcích supermarketů. Více než třetina Němců – 35 % – se snaží kupovat levné maso. Pětina dotázaných uvedla, že již nakupuje méně potravin, než by chtěla.

Deloitte v rámci svého každoročního průzkumu Global Consumer Pulse Survey provedl průzkum u 25 000 spotřebitelů ve 25 zemích, včetně 1 000 v Německu v dubnu, poznamenávají noviny. Podle Deloitte proběhl v červnu také doplňkový průzkum s identickým vzorkem.

Německé obyvatelstvo je v porovnání se sousedními zeměmi tradičně považováno za poměrně šetrné, pokud jde o nákup potravin. Průzkum to potvrdil: 35 % Němců uvedlo, že když jde o jídlo, myslí nejprve na peníze.

Podle společnosti Deloitte utrácejí Němci za jídlo v průměru 15 % svého měsíčního rozpočtu ve srovnání s 18 % v Itálii a 17 % ve Francii.

Rostoucí podíl spotřebitelů však podle studie volí i nákup zdravých a podle toho dražších potravin – například čerstvých produktů místo levnějších hotových jídel. Podíl „zdravého“ typu potravin v Německu tvoří 23 % populace, uvádí německý list Die Welt.

 

 

 

 

Sdílet: