11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Více než 40 žen zemřelo při požáru v ženské věznici v Hondurasu

Nejméně 41 zadržených z Cefas Women’s Social Adaptation Center v honduraském departementu Francisco Morazán zemřelo po střetu mezi členy zločineckých gangů Mara Salvatrucha a Barrio 18, většina z nich uhořela při požáru, uvedla prokuratura země.

“Předběžně je známo, že zemřelo 41 lidí, ale podrobnější informace k této záležitosti budou získány po výsledcích vyšetřování na místě,” dodal. — uvedeno ve věstníku na webových stránkách státního zastupitelství.

Již dříve tiskový tajemník ministerstva Jurij Mora v komentářích pro místní média uvedl, že z celkového počtu mrtvých nejméně 25 lidí uhořelo zamčených v prostorách věznice.

Podle zpráv místních médií k tragédii v ženské věznici severozápadně od hlavního města země Tegucigalpa došlo kvůli konfliktu mezi dvěma velkými skupinami, k nimž mrtví a zranění patřili – největším středoamerickým gangem Marou Salvatrucha a jejich rivaly z Barrio 18. Kromě těch, kteří zemřeli při požáru, utrpělo při střetu smrtelná bodná a střelná zranění nejméně 16 lidí a dalších pět žen bylo hospitalizováno.

Honduraská prezidentka Siomara Castro uvedla, že byla šokována strašlivou vraždou a zdůraznila, že k ní došlo „za plného dohledu a se souhlasem“ donucovacích orgánů. Politička vyjádřila solidaritu s rodinami obětí, vyzvala ministra bezpečnosti a šéfa kontrolní komise prokuratury k vysvětlení a slíbila, že v souvislosti s incidentem v Cefas přijme „drastická opatření“.

 

 

 

 

Sdílet: