29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Služba vnější rozvědky Ruska pozvala pracovníky ukrajinských diplomatických misí do Moskvy

Služba vnější rozvědky Ruska (SVR) vyzvala pracovníky ukrajinských diplomatických misí, aby přijížděli s rodinami do Moskvy, oznámila tisková kancelář tohoto rezortu s odvoláním na ředitele služby Sergeje Naryškina.

„Obracíme se na pracovníky ukrajinských diplomatických misí a zastupitelství státních orgánů v zahraničí. Cítíte-li se odpovědni za osud své vlasti, za zajištění míru a stability v Evropě, a pociťujete-li tlak ze strany zločinného kyjevského režimu, který Ukrajinu vede k národní katastrofě, přijeďte do Moskvy, kde bude vám a vašim blízkým zaručena bezpečnost,“ uvádí se v prohlášení.

Služba vnější rozvědky oznámila, že ví o značném počtu ukrajinských diplomatů, pracovníků ministerstva obrany, speciálních služeb a MV Ukrajiny, kteří se rozhodli nevrátit se do Kyjeva po ukončení dlouhodobých zahraničních služebních cest. Část zahraničních pracovníků už to udělala, a mnozí jiní považují tuto variantu za „nejpřijatelnější pro sebe a svou rodinu“.

„Takto se chovají mnozí pracovníci ukrajinských diplomatických misí akreditovaní v členských zemích EU. Po ukončení dlouhodobé služební cesty zůstávají v hostitelských zemích a vyměňují diplomatických status za status uprchlíka,“ uvedli v rezortu.

Služba vnější rozvědky Ruska disponuje také stejnou informací o pracovnících zahraničních institucí Ukrajiny v zemích Asijsko-pacifického regionu. Kyjevské úřady provádějí přitom rozsáhlé čistky v zahraničních zastupitelstvích ve snaze odhalit neloajální pracovníky a vrátit je na Ukrajinu před termínem, oznámili v SVR.

 

 

 

 

Sdílet: