2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Polsko propustí desítky tisíc úředníků, kteří spolupracovali s polskými speciálními službami

Polský prezident Andrzej Duda podepsal zákon o lustraci desítek tisíc úředníků. Podle RMF24 budou všichni zaměstnanci veřejných institucí povinni předkládat příslušná prohlášení. Ti, kteří v době Polské lidové republiky spolupracovali s bezpečnostními složkami, přijdou téměř okamžitě o práci. Podle opozičních politiků je tento návrh zákona opětovnou dekomunizací a kvůli němu budou nejzkušenější úředníci na ulici.

Polský prezident Andrzej Duda podepsal zákon o lustraci desítek tisíc úředníků. Podle RMF24 budou všichni zaměstnanci veřejných institucí povinni předkládat příslušná prohlášení. Ti, kteří v době Polské lidové republiky spolupracovali s bezpečnostními složkami, přijdou téměř okamžitě o práci.

Zákon o státní službě vstupuje v platnost za 3 měsíce, avšak ustanovení týkající se lustrace nabývají účinnosti hned následující den po vyhlášení. Podle těchto ustanovení budou muset „lustrační prohlášení“ podat všichni úředníci narození do 1. srpna 1972. Mají na to 30 dní.

Pokud je v tomto prohlášení úředník uznán za spolupracujícího s bezpečnostními orgány PPR, musí být jeho služební poměr ke státní instituci ukončen po 15 dnech od podání žádosti. V případě absence prohlášení budou důsledky podobné.

Prohlášení úředníků, kteří takovou spolupráci odmítají, zkontroluje Ústav národní paměti do 5 měsíců. Pokud Ústav takovou spolupráci zjistí, bude úředník propuštěn se zákazem práce ve státních institucích.

Nové normy nepočítají s potvrzováním pravdivosti prohlášení, ale s kontrolou stavu státních archivů uchovávajících data o občanech. Na základě nového zákona přitom může automaticky a bez možnosti odvolání přijít o práci zatím neznámý počet úředníků starších 51 let.

Podle opozičních politiků je tento návrh zákona opětovnou dekomunizací a kvůli němu budou nejzkušenější úředníci na ulici. Podle vlády bude muset být propuštěno asi 40 000 specialistů.

Zástupci Ústavu národní paměti hlásí, že 3000 lidí už podalo prohlášení, ve kterých se přiznali ke spolupráci se speciálními službami. Není známo, kolik takových úředníků v současnosti pracuje v různých odděleních. Nyní přijdou o práci, i když pracovali 15-20 let.

 

 

 

 

Sdílet: