5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pohřešovanému batyskafu v Atlantiku zbývá 40 hodin vzduchu

Posádka hlubinného autonomního vozidla „Titan“, které zmizelo ve vodách Atlantského oceánu, má podle odborníků zásobu vzduchu zhruba na 40 hodin. Na úterní tiskové konferenci to uvedl zástupce severovýchodní divize americké pobřežní stráže Jason Frederick.

Pátrací akci vede americká pobřežní stráž, protože tato část Atlantského oceánu je pod jurisdikcí Spojených států. Na pátrání se podílí i Kanada, která do oblasti operace mimo jiné vyslala vojenský letoun určený k vyhledávání a ničení nepřátelských ponorek a hladinových lodí. Na místo pátrání je navíc vysláno francouzské oceánografické plavidlo Atalant s hlubokomořským autonomním vozidlem.

Americká společnost OceanGate Expeditions 19. června oznámila, že ztratila kontakt se zařízením, které mělo dopravit turisty na místo potopení Titaniku. Podle severovýchodní divize americké pobřežní stráže je na ponorce pět lidí, kontakt s nimi byl ztracen přibližně 1 hodinu a 45 minut po nedělním ponoru. Celkem dokáže „Titan“ zajistit lidem v něm vzduch po dobu 96 hodin.

Podle kanálu Sky News jsou na palubě Titanu prezident a zakladatel OceanGate Expeditions Stockton Rush , francouzský aquanaut Paul-Henri Narjolet , britský miliardář Hamish Harding . Dva zbývající pasažéři batyskafu jsou 48letý pákistánský podnikatel Shahzada Dawood a jeho 19letý syn Suleiman . Oba žijí ve Velké Británii.

 

 

 

 

Sdílet: