Miliony nelétavého hmyzu známého jako „mormonští cvrčci“ nyní zamořují Nevadu, přebírají domy v Elko v Nevadě, pokrývají silnice a dokonce i místní nemocnici.

Někteří majitelé domů používají k čištění povrchů cvrčků vysavače a drhnoucí zařízení. Zničení dužnatých dvoupalcových cvrčků však může vést k zápachu popisovanému jako pach „spáleného masa“.

Vzhledem k obrovskému množství tohoto hmyzu na ulicích je nyní ministerstvo dopravy v Nevadě nuceno používat sněžné pluhy a značky varující před “kluzkými cestami” kvůli masu zmáčknutých cvrčků.

JEREMY MOORE, obyvatel Spring Creek, Nevada: Kluzká to skoro jako olejová skvrna. Vlastně jsem se na této křižovatce vracel domů – a když jsem zahnul za roh, odešel jsem příliš rychle. A ve výsledku jsem málem skončil v příkopu plném vody, dopadlo to dost intenzivně.

K invazím „mormonských cvrčků“ v průběhu historie i dříve docházelo na Západě – ve státech jako Nevada, Idaho, Utah, Montana a Oregon, což způsobilo značné škody na zemědělských plodinách a další vegetaci.

Odborníci tvrdí, že cvrčci mají obvykle životní cyklus čtyři až šest let, než se uspí. Zdá se, že úleva pro obyvatele Elka brzy nepřijde.

JEREMY MOORE: Prostě jedí! Protože jsou všežravci. Jedí vše, co jim přijde do cesty, včetně sebe navzájem.

Odborníci tvrdí, že cvrčci mohou pokračovat v obléhání regionu ještě několik let, dokud predátoři, kteří je sežerou, nepomůžou dostat situaci zpět pod kontrolu.

Datum vysílání 20. června 2023.