29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čína a Kuba se blíží k dohodě o vojenské základně

Americká rozvědka nyní tvrdí, že společná špionážní zařízení na ostrově byla jen začátek

Peking a Havana jednají o zřízení vojenského výcvikového zařízení na Kubě, uvedl v úterý Wall Street Journal s odvoláním na současné i bývalé americké představitele, kteří hovořili pod podmínkou anonymity.

Rozhovory o základně na severním pobřeží Kuby jsou „v pokročilé fázi, ale nejsou uzavřeny,“ tvrdil WSJ na základě toho, co představitelé označili za „přesvědčivé, ale útržkovité“ a vysoce utajované zprávy amerických tajných služeb.

Jeden současný a jeden bývalý úředník uvedli, že zařízení bude součástí ‚Projektu 141‘, čínské vojenské iniciativy na zřízení základen a logistické podpory po celém světě. Pokud je to pravda, „mohlo by to Číně poskytnout platformu pro potenciální trvalé umístění vojáků na ostrově“ a potenciálně rozšířit shromažďování zpravodajských informací proti USA, řekli.

Zpráva The Journal přichází krátce poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken navštívil Čínu, aby „zastavil sestupnou spirálu ve vztazích“ mezi Washingtonem a Pekingem. Dokonce ho přijal i čínský prezident Si Ťin-pching.

Stejný obchod tvrdil, že na Kubě existuje „čínská špionážní základna“ na začátku tohoto měsíce. Poté, co Bílý dům nejprve odmítl zprávu jako „nepřesnou“, odhalil zpravodajské zprávy, které tvrdily, že na Kubě jsou minimálně od roku 2019 čtyři čínská zpravodajská zařízení.

Kuba označila původní zprávu WSJ za „naprosto lživou a nepodloženou“, zatímco čínské ministerstvo zahraničí 9. června prohlásilo, že USA jsou „expertem na pronásledování stínů“ v jiných zemích a vměšování se do jejich záležitostí. Peking také poznamenal, že Washington blokoval Havanu přes 60 let a udržuje si vlastní vojenskou základnu v zálivu Guantánamo.

Bílý dům odmítl komentovat nový příběh WSJ. Podle nejmenovaných představitelů administrativa prezidenta Joea Bidena oslovila Kubu, aby dohodu zablokovala, s odvoláním na to, „co si myslí, že by mohly být kubánské obavy z postoupení suverenity“.

Jiní představitelé spekulovali, že čínský krok by mohl být protikladem k tomu, že USA začátkem tohoto roku vyslaly na Tchaj-wan více než 100 vojáků, aby vycvičili místní armádu. The Journal poznamenal, že Tchaj-wan je od čínské pevniny zhruba stejně daleko jako Kuba od USA. Opomněla poznamenat, že USA uznávají ostrov jako čínský v rámci politiky „Jedné Číny“, zatímco Kuba je nezávislým státem od roku 1902.

 

 

 

 

Sdílet: