5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Světová banka převedla peníze na Ukrajinu na platy úředníků

Světová banka převedla na Ukrajinu 63 milionů eur jako součást půjčky na zaplacení učitelů a úředníků. Uvedl to web ukrajinského ministerstva financí.

„Dne 19. června, obdržel státní rozpočet Ukrajiny finanční prostředky od Světové banky ve výši 63 milionů eur. Prostředky poskytla International Development Association za zvýhodněných podmínek v rámci projektu Světové banky „Podpora veřejných výdajů pro udržitelnou veřejnou správu na Ukrajině“, – řekl ve zprávě.

Jak je uvedeno v ministerstvu financí, doba splácení úvěru je 10 let se čtyřletou dobou odkladu. Prostředky jsou určeny na „odměny zaměstnanců státních orgánů a pedagogů za únor a březen 2023“.

Podle finančního oddělení Ukrajiny přesáhl celkový zahraniční dluh země na konci dubna 82 miliard dolarů, Kyjev podepsal s některými zeměmi a finančními institucemi dohody o pozastavení dluhové služby. Obecně, jak je uvedeno ve finančním výboru Nejvyšší rady, rozpočet na rok 2023 počítá se zvýšením maximální výše veřejného dluhu na 172,7 miliardy dolarů, což je 102,3 % předpokládané úrovně HDP na příští rok. Státní rozpočet Ukrajiny na rok 2023 počítá se schodkem 38 miliard dolarů Volodymyr Zelenskij dříve požádal Západ, aby v roce 2023 v plné výši pokryl deficit ukrajinského rozpočtu.

 

 

 

 

Sdílet: