10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Thomas Röper: Ruská televize ukazuje celou absurditu německé politiky

Často říkám, že zprávy německého zpravodaje ruské televize jsou vždy vrcholem. Tuto neděli to bylo obzvláště vzrušující, protože to ukázalo debatu Bundestagu, která během několika sekund představila celou absurditu německé politiky.

Téměř každý týden říkám, že zpráva německého zpravodaje je pro mě vrcholem týdenního přehledu zpráv ruské televize. Ale tento týden to bylo obzvláště vynikající, když ukazovalo debatu v Bundestagu, ve které jeden člen parlamentu označil Baerbockovou za „Banderu-Baerbocka“.

Překvapivá byla reakce místopředsedy Bundestagu Aydana Özoğuze, který poslance napomenul, že srovnávat ministryni zahraničí s mužem, který je považován za pravicového extremistu, není správné.

Omlouvám se, co?

Stepan Bandera, ukrajinský nacistický kolaborant druhé světové války, je národním hrdinou současné Ukrajiny, která prý brání evropskou demokracii proti ruskému barbarství. Proč by německý ministr zahraničí nemohl být srovnáván s národním hrdinou ach tak demokratické Ukrajiny?

To ukazuje, že většina lidí v Bundestagu a federální vládě velmi dobře ví, že podporují nacistický režim na Ukrajině , pokud nechtějí být srovnáváni se svými národními hrdiny a vzory v ukrajinské vládě. Ale to nic nemění na tom, že politici, kteří podporují nacistický režim, jsou sami sebou… no, co jsou oni sami?

Tento týden jsem znovu přeložil zprávu korespondenta z týdenního přehledu zpráv ruské televize, protože obsahoval mnohem více zajímavých podrobností.

Začátek překladu:

Charakteristika kyjevského režimu je jednoduchá. Čas od času se ozývají výzvy, aby byli zabiti další Rusové. Nedávné události z tohoto týdne: Michail Podoliak, poradce vedoucího Zelenského kanceláře, řekl: “Existuje pouze jeden plán: zatlačit co nejtvrději a přitom zabít co nejvíce Rusů.”

Podobně se již dříve vyjádřil šéf Hlavního zpravodajského ředitelství ukrajinských ozbrojených sil generál Kirill Budanov. Očekává, že budou zabity miliony Krymčanů a povzdechne si, že to bude hodně práce. Zatím se však plány zastavily.

29. května vletěla ruská raketa do budovy Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny, přímo v kanceláři vedle Budanovovy kanceláře. Od té doby nepřišlo žádné nové video z Budanova. Ukázalo se pár „plechovek“ – a bylo to.

Agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroj z ruských úřadů, kteří mají vlastní lidi v ukrajinské tajné službě, uvádí, že těžce zraněného Budanova vyhrabali z trosek a odvezli ho na polskou základnu v Rzeszowě polský vrtulník. Odtud dopravil Budanova do nemocnice Bundeswehru na Scharnhorstraße 13 v Berlíně americký letoun typu C-21A Air Medical Evacuation Squadron s číslem letu 84-0087. Budanovův stav je stále hodnocen jako kritický.

No, co k tomu říct? Bývaly doby, kdy byli v Německu souzeni nacističtí zločinci a udělovány tvrdé tresty. Ale nyní jsou nacističtí zločinci v Berlíně léčeni a ošetřováni zpět ke zdraví. Američané, kdysi členové protihitlerovské koalice, vzdělávají, vychovávají, chovají, financují a v případě potřeby vozí nacistické zločince na léčení do Berlína. Co to je, když ne samotná nacifikace Západu?

Náš korespondent informuje o dalším vývoji v Německu a Evropě.

Scholz a Duda v pondělí navštívili Macrona, aby společně zvážili, jak porazit Rusko. „Výmarský trojúhelník“ je jedním z pravoúhlých trojúhelníků, kde se říká, že každá strana je přepona. Francie, protože má jaderné zbraně. Německo proto, že je stále první ekonomickou velmocí v Evropě. A Polsko, protože to je Polsko.

“Uděláme vše pro to, abychom zajistili, že Rusko z tohoto smutného dobrodružství nejen nevyjde jako vítězné, ale také ho nebude moci zopakovat,” řekl Macron.

Macronovy plány s Ruskem jsou doslova napoleonské. ( Poznámka překladatele: „Napoleonské plány“ jsou ruské hovorové výrazy pro velké nebo dokonce megalomanské plány. ) Pro Ukrajinu však žádný jasný plán neexistuje. Přestože se summit NATO ve Vilniusu stále více blíží, nedochází k žádnému viditelnému pokroku.

„O bezpečnostních zárukách s Ukrajinou se bavíme de facto od začátku války,“ připomněl Scholz.

Bezpečnostní záruky nejsou nic jako článek 5 Charty NATO a Ukrajina nyní nebude přijata do NATO, ačkoli se Duda snaží své partnery přesvědčit o nutnosti vstoupit. Polský Sejm v pátek dokonce přijal rezoluci, aby Ukrajina vstoupila do aliance, protože Poláci se obávají, že pokud bude Ukrajina poražena, budou muset bojovat sami a na vlastní pěst. To ale Duda nechce: “Doufám a věřím, že protiofenzíva bude s naší podporou úspěšná,” říká.

Nebo je prezentováno jako úspěšné. Pro Ukrajinu to však není iluzorní. Takhle to vypadá: Západní média šíří lži o neporazitelnosti ukrajinských ozbrojených sil, veřejné mínění dává politikům čas vypořádat se s Ruskem na bojišti a ukrajinští vojáci jsou tlačeni do ofenzivy. Jedna vlna za druhou.

Toto schéma začíná selhávat. Der Spiegel například zveřejnil článek o tom, jak ukrajinští tankisté fingují technické poruchy, aby nepřešli do útoku. Celkově to ale zatím funguje. A logika toho je jasná.

“Čím větší pokrok Ukrajina udělá, tím je pravděpodobnější, že prezident Putin pochopí, že nemůže vyhrát na bojišti, ale musí vyjednat spravedlivý mír,” řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle jejich názoru by bylo spravedlivé, kdyby se Rusko stáhlo odkudkoli, včetně Krymu, a zaplatilo reparace do konce století. A z nějakého důvodu si nyní mnozí na Západě jsou jisti, že úspěch ukrajinské ofenzívy donutí Kreml souhlasit s takovými podmínkami. Bylo by skvělé, kdyby se na summitu NATO podařilo představit seriózní výsledek, ale zdá se, že už tomu nevěří ani Pentagon, protože americký ministr obrany Austin právě prohlásil, že válka je maraton a ne sprint. To znamená, že Ukrajina potřebuje více dopingu, aby nějak dojela do cíle.

Británie ukázala záběry průzkumných a bojových dronů, dokonce se na záběrech poprvé objevily i některé drony nesoucí torpéda. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že to vše chce dodat Ukrajině. Dodání je slíbeno na příští měsíc.

Tento týden v Bruselu spojenci rozhodli o dalším balíčku vojenské pomoci pro Kyjev. Mezi priority patří dělostřelecké granáty a vícenásobné raketomety, protiletadlová obrana a výcvik ukrajinských pilotů na F-16. První kadeti dorazí v létě na letecké základny v Dánsku a Nizozemsku.

Švédská vláda učinila podobné rozhodnutí: Ukrajinci dostanou víceúčelové bojové letouny proti chřipce Saab. Zároveň se plánuje zřízení uzlu pro tato letadla poblíž ukrajinských hranic. Zda se plánuje využití základen na území NATO pro bojové nasazení letadel proti ruské armádě, se teprve uvidí.

V historii formování tzv. „koalice pro bojová letadla“ zatím Německo působilo jako komparz. To jí nezabránilo v tom, aby se s velkou pompou postavila do čela Air Defender, největšího vzdušného manévru Aliance v Evropě. Faktem ale je, že Luftwaffe není v nejlepší kondici. Na základně Jagel seděl kancléř v kokpitu očividně ne nového Eurofighteru, který stál vedle ještě staršího Tornáda. Nebo to bylo pro politický prospěch?

„Proč by na hlavy států, možná na Putina, tato cvičení udělala dojem?“ zeptal se jeden novinář.

“Doufám, že naši vlastní lidé budou ohromeni tím, co dokážeme,” řekl náčelník generálního štábu letectva generálporučík Ingo Gerhartz.

Nemůžete říci, že na vaše vlastní lidi to neudělalo dojem. Pravděpodobně však ne tak, jak by si Scholz přál.

„Manévr Air Defender začal a NATO chválí Německo za jeho obrovský úspěch. Ale to je pravda jen částečně. V tuto chvíli velmi oceňovaný manévr dokazuje především jednu věc – brutální závislost Evropy na Spojených státech. Co budeme dělat, až příští americký prezident přestane posílat letadla?“ diví se „Welt“.

To je samozřejmě nepravděpodobné, ale pokud USA přestanou posílat letadla a lodě, tanky, dělostřelectvo a pěchotu, pak lze příští cvičení NATO v Evropě definovat jedním slovem: „ukázat“.

Na oplátku si nyní Němci mohou přečíst svou vlastní národní bezpečnostní strategii, kterou napsali Scholz a Baerbock. Poprvé v poválečné historii má Německo konečně vlastní bezpečnostní strategii. Obecně se mnozí obávají otázky: jak se chránit před Rusy?

Vznikla k tomu myšlenková soutěž, kterou ale tento týden jednoznačně vyhrál český prezident: pan Pavel navrhl internaci Rusů žijících v Evropě: „Všichni Rusové žijící na Západě musí být kontrolováni přísněji než dosud, protože jsou občané země, která vede agresivní válku. Možná je mi těch lidí líto, ale když se vrátíme do doby, kdy začala 2. světová válka, celá japonská populace žijící v USA byla také pod přísným dohledem. To je prostě cena války.”

Zavřít Rusy do koncentračních táborů pro každý případ – nikoho v Německu nenapadlo tak radikální řešení.

Ale vážně: Německá bezpečnostní strategie byla v Bundestagu silně kritizována, protože jsou to jen prázdná slova. Člověk může jednoduše nahradit desítky stránek textu jediným slovem o třech písmenech: “USA.”

„Jedinou jasnou odpovědí je zvýšení vojenských výdajů až o 2 procenta, což je mezi 70 a 80 miliardami eur ročně. Myslím, že je to šílenství. Vaším hlavním problémem je, že jste připraveni hájit zájmy kohokoli jiného než německého lidu. Jen se drží USA a jejich bezpečnostních zájmů a následují Washington,“ řekl poslanec Die Linke Sevim Dagdelen.

Jasný soulad s politikou Washingtonu se v současnosti odráží v tiché podpoře americké verze výbuchu Nord Stream. Vyšetřování vstupuje do závěrečné fáze. Die Zeit zveřejnil článek, ve kterém byl poprvé Salužnyj, vrchní velitel Ukrajiny, přímo jmenován organizátorem teroristických útoků na plynovody. Tvrdí se, že Selenský s tím nemá nic společného. Aby německá média zakryla skutečné strůjce útoků, rozšířila i informaci, že americké tajné služby varovaly německou vládu před hrozícími teroristickými útoky.

Spolkový kancléř byl tento týden dotázán, co v této souvislosti udělal. Možná volal do Kyjeva?

“Mluvil jste s prezidentem Zelenským o zpravodajských dokumentech souvisejících s útoky Nord Stream v posledních měsících, nebo to plánujete?” zeptal se novinář.

„Tajné dokumenty jsou tedy dokumenty tajných služeb, aby zůstaly utajeny. A pokud vše půjde dobře, zůstanou také utajeny,“ odpověděl Scholz.

Scholzova vláda nechce nic dělat, čeká na vyřazení Salužného a pak přijme výsledek vyšetřování. Nejdůležitější je, aby Němci výsledek přijali stejně klidně a bez skandálu. Úkol vážně komplikuje skutečnost, že Ukrajina neplánuje prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu, která vyprší příští rok. Plyn již není možné dodávat přes Baltské moře a nebude existovat ani pozemní tranzit.

Ministr hospodářství Habeck, který udělal mnoho pro to, aby přerušil vztahy s Gazpromem na nulu a zbavil společnost majetku v Německu, se náhle probudil: bez ruských dodávek by podle něj mohl být německý průmysl zastaven. Opozice má otázku: Pro koho pracují němečtí Zelení?

Poslankyně za AfD Frohnmaierová v Bundestagu prohlásila: „Prohlášení paní Baerbockové: ‚Je mi jedno, co si mí němečtí voliči myslí‘, se stalo legendárním. Nyní zasáhl i Habeck a řekl o brzkém konci dodávek ruského plynu, cituji: „Pokud by ruský plyn nepřicházel do východní Evropy v takovém rozsahu, v jakém stále proudí přes Ukrajinu, platí to, co bylo dohodnuto na evropské úrovni: Než lidé jsou mrazy, museli bychom náš průmysl přiškrtit nebo ho dokonce ukončit“. Pane Habecku, ptám se vás, jste opravdu náš ministr hospodářství? Nebo ten z Ukrajiny? Čí zájmy zastupujete? Němec? Nebo zájmy jiných zemí? Lidé znají odpověď: Federální vládu tvoří Bandera-Baerbocks a Wolodimir Habecks!“

Místopředsedkyně Spolkového sněmu Aydan Özoğuz odpověděla: „Pro tuto sněmovnu ostře odmítám srovnávání ministra zahraničí s někým, jako je Bandera, o kterém se říká, že byl pravicový extremista!“ .)

Bandera není její hrdina. Vaši hrdinové jsou v banderovském režimu, což je v podstatě to samé. Ale to by se nemělo plést.

Ministr hospodářství Lindner minulý týden oznámil, že Německu kvůli pomoci Ukrajině došly peníze na evropské programy. A pokud Německu dojdou peníze, pak to v Evropě nevypadá dobře, zvláště když se čeká na vážné výdaje, protože obranné společnosti čekají na dlouhodobé kontrakty a bez nich nechtějí navyšovat výrobu. Obecně platí, že obrázek maratonu, který ministr zahraničí USA použil ve vztahu k Ukrajině, platí i pro Německo. Šance Německa nedojet do cíle jsou také dobré.

konec překladu

Thomas Röper

 

 

 

 

Sdílet: