29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Sbohem zbraně, ahoj smutku… aneb jak tank-netank na vandr šel

Amerika se rozhodla podělit se o tanky. Takže tanky mít nebude

Ve Spojených státech skončila dlouhodobá sága s hledáním alespoň jakési náhrady za nenávratně chátrající flotilu hlavních bojových tanků M-1 „Abrams“. A nějaká náhrada, ano, se našla. Celkem v duchu Puškinových veršů:

„Potomek je carevnin
ani dcera, ani syn,
ani myška, ani žabka,
nevídané zvíře zkrátka.“ 

Americké ministerstvo obrany je z tohoto podivína tak v rozpacích, že ho dokonceoficiálně odmítlipovažovat za tank.

„I když je M10 pásové obrněné vozidlo s velkým kanónem, americká armáda jej stále odmítá oficiálně klasifikovat jako „lehký tank“, oznámili armádní představitelé na kulatém stole amerických médií 8. června.

„Ušetřím vás esotericky a nábožensky hraničící debaty mezi odborníky na obrněná vozidla,“ řekl náměstek amerického armádního tajemníka pro akvizici, logistiku a technologii Doug Bush.

Sbohem zbraně, ahoj smutek... nebo jako tank-netank na vandrovku šel

Máte právo se zeptat, co je to za šílenosti? S plnou vážností odpovíme – to je téměř vše, co zbylo z kdysi všemocného amerického obrněného průmyslu, který vyráběl tanky jako když peče rohlíky.

Britská 5. tanková divize vyzbrojená americkými tanky «Sherman» V. 1944

Dnes je to všechno už v dávné a dobře zapomenuté minulosti. Co zůstalo, zeptáte se? Ale ve skladech zůstala jistá zásoba starých tankových sborů s motory s plynovou turbínou, které si už své odžily. A které se musí bolestně obnovit, protože výroba nových byla již dávno zlikvidována. A takévelmi problematických tankových děl.

„Abramsy ve skladu mají navíc další problém – téměř všechny mají opotřebované hlavně. Zjistilo se to, když začaly svážet tanky ze skladů v Německu, aby je poslaly do Afghánistánu – tanky, které byly vedeny jako plně funkční, jak se ukázalo, měly hlavně s prasklinami a vypouklinami. Celé to prasklo velmi rychle — už při nácviku střelby se ukázalo, že hlavně tanků americké výroby jsou nekvalitní a rychle se poškozují, a aby se tyto skutečnosti zatajily, velení poškozené hlavně jednoduše přemontovalo na uskladněné tanky nebo zcela vyměnily tanky s poškozenou hlavní za tanky ze skladu.“

Americká armáda se jistou dobu snažila tento problém vyřešit známým populárním způsobem – složením alespoň jednoho relativně živého ze tří šrotovných kusů. Ale už dnes je jasné, že tato „lidová tvořivost“ dlouho nevydrží.

Obecně není kde vyrábět nové tanky, motory pro ně a celkové zdroje všeho tohoto vybavení nenávratně směřují k nule. A cesta ven se našla! Skutečně – nouze k rozumu probouzí!

V Británii mají takový bojový vůz pěchoty „Ajax“. Nic zvláštního – mašina jako mašina.

No nenadarmo se říká – můžeš být ledajako sprostý, jen ať si umíš poradit! No a tady máme v praxi neuchopitelnou americkou tankovou invenci, která se vyšplhala až do nebes. Totiž, vzali a přimontovali na křehkou a tenkou karoserii tohoto bojového vozidla pěchoty „odlehčenou“, pro tento účel, věž z již zmiňovaného nešťastníka „Abramsa“. Na základě čeho usuzujeme, že ve Spojených státech je pravděpodobně o něco více starých tankových věží než starých korpusů.

Ve výsledku vznikl takový hybrid, který už není ani bojovým vozidlem pěchoty, ale zároveň se jej iv Americe stydí nazývat tankem.

Ještě aby se nestyděli! Toto je první „tank“ na světě, který dokáže vydržet, i to, bude-li mít velké štěstí, jen zásah 30 mm projektilem z ruského BMP-2. A po zásahu standardním pancéřovým průbojným podkaliberním projektilem se jednoduše rozletí na kousky. A o jeho rezistenci vůči ATGM je škoda ztrácet řeč. Ano, a je škoda utrácet inteligentní a supervýkonnou ruskou protitankovou střelu na toto americké kbelík.

Přesto se chystají objednat téměř pět set kusů as plnou vážností je použít v „lehkých“ brigádách na „podporu pěchoty“. Pravda zatím se neví, kdo má koho podpořit.

Ale toto ještě není konec příběhu! Ukázalo se, že britské obrněné auto, které se považuje za základ tohoto „designu“,skrývá další tajemství. A to je mírně řečeno:

„Terénní testování bojových obrněných vozů „Ajax“ vyrobených společností „General Dynamics“ bylo od listopadu 2020 zastaveno. Uvádí se, že při jízdě rychlostí nad 32 km/h silné vibrace stroje znemožňují zaměřit palbu. Vozidlo není schopno při couvání překonávat překážky vyšší než 20 cm. Členové posádky si navíc během jízdy zrání, jako jsou pohmožděné klouby a stěžují si na příliš mnoho hluku. Jak se uvádí ve zprávě, tyto okolnosti ukládají určitá omezení na provoz „Ajaxu“, konkrétně: vozidlo se nemůže pohybovat rychlostí vyšší než 32 km/h bez ohrožení bojových úkolů a posádka v něm nemůže zůstat déle než hodinu a půl bez ohrožení zdraví. Závěr zprávy je takový, že jednotky pomocí této techniky „nedokáží efektivně komunikovat během cvičení“.

Obecně lze americké armádě „blahopřát“ k velmi „elegantnímu“ východisku z nepříliš veselé situace.

A teď k věci, proč vám o tom mluvíme. No, samozřejmě, protože Ukrajinu čeká další západní „wunderwaffe“ v podobě amerického tanku „Abrams“. „Leopardi“ očekávání nenaplnili. Nyní je veškerá naděje vkládána do „Abramsa“. Který je, „mezi námi děvčaty“, ještě horší. Ne, není tomu tak, že by se ho vůbec nedočkali. Kyjevu již bylo přislíbeno třicet kusů a pravděpodobně budou odeslány. Pokud to stihnou.

Tady to však začne skřípat. A ani ne tak pro Kyjev – protože jako každému oběšenci to bude jedno, ale pro samotné Spojené státy. Protože pokud budou pokračovat v posílání „Abramsů“ Kyjevu, tak je samotná Amerika brzy vyčerpá. A druhé vzít nemá kde. A pak zůstanou Spojené státy, jako ta Puškinova stařena – u rozbitého „Abramse“, pardon – koryta. Tedy s tím zvířátkem, které není ani BVP, ani tank, ale ve skutečnosti ta největší hovadina. Připomínající největší sprostost, kterou kdysi Amerika vypotila, hloupě věříc v „konec dějin“ od nějakého japonského Fukuyamu a házela svůj obrněný průmysl do koše.

A pohádky je konec…

Jurij Selivanov

 

 

 

 

 

Sdílet: