29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA reagují na ruský jaderný krok

Nic nenasvědčuje tomu, že by Moskva plánovala útok po rozmístění hlavic v Bělorusku, řekl nejvyšší diplomat Washingtonu

USA nevidí žádné známky toho, že by se Rusko chystalo použít svůj jaderný arzenál, řekl ministr zahraničí Antony Blinken. Jeho prohlášení přišlo poté, co Moskva odhalila, že do sousedního Běloruska rozmístila první taktické jaderné hlavice. 

“Nemáme důvod upravovat naši vlastní jadernou pozici,” řekl Blinken v pátek novinářům. “Nevidíme žádné známky toho, že by se Rusko chystá použít jadernou zbraň.”

Nejvyšší americký diplomat obvinil běloruského prezidenta Aleksandra Lukašenka z „nezodpovědných, provokativních rozhodnutí“ umožňujících Rusku rozmístit jaderné zbraně na území jeho země. 

Dříve ten den ruský prezident Vladimir Putin na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF) oznámil, že do Běloruska, které má s Ruskem uzavřenou obrannou smlouvu, dorazily první hlavice s nízkou výtěžností. Lukašenko v minulosti uvedl, že o rozmístění požádal, aby posílil bezpečnost své země před NATO.

Diskuse o rizicích vypuknutí jaderné války se mezi vědci a politiky v důsledku současného sporu mezi Ruskem a Západem rozšířily.

Sergej Karaganov, prominentní zahraniční analytik a bývalý Putinův poradce, způsobil tento týden rozruch, když napsal op-ed obhajující Rusko, aby snížilo laťku pro použití jaderných zbraní a zvážilo „preventivní“ úder proti blíže nespecifikovaným západním zemím . .

V projevu na SPIEF Putin řekl, že v tuto chvíli „není potřeba“ , aby Rusko použilo taktické jaderné zbraně. Zopakoval, že Moskva svůj strategický arzenál využije pouze tehdy, bude-li čelit existenční hrozbě.

 

 

 

 

Sdílet: