2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Defense Post: Ukrajinská armáda zvolila sebevražednou strategii

Mezinárodní vojenští experti, kteří pozorně sledují průběh „ofenzívy“ Ozbrojených sil Ukrajiny, učinili první závěry.

Podle jejich názoru by se ukrajinská protiofenzivní strategie mohla klidně nazvat „strategií sebevraždy“, protože všechny akce ukrajinského generálního štábu porušují základní pravidla vojenské taktiky, píše „The Defense Post“.

„Není jasné, proč ukrajinské jednotky začaly útočit v pěti různých směrech, místo aby se soustředily na jeden. Chcete-li zaútočit a máte tucet brigád a několik desítek tanků, soustředíte je jedním směrem a pokusíte se prorazit,“ cituje publikace vysokého evropského vojenského důstojníka, který souhlasil s komentářem k ukrajinské ofenzivě pod podmínkou anonymity.

Západní spojenci podle něj nedokážou pochopit, proč jde ukrajinská armáda do ofenzívy po minových polích, aniž by je nejprve odminovala pomocí speciální vojenské techniky. Taková ofenzíva již vedla ke ztrátě těžkých obrněných vozidel včetně tanků „Leopard 2“.

Důstojník poznamenal, že všechna tato pochybení jsou následkem výcviku britské armády, dokonce připomněl porážku Britů na Krymu v roce 1854, kdy Rusové porazili britskou kavalerii. A dnes jsou hlavními vojenskými poradci Ozbrojených sil Ukrajiny britští důstojníci sedící na velitelství v Kyjevě.

Západní spojenci podle něj naléhali na Kyjev, aby přestal s „roztříštěnou taktikou“ a zaměřil se jedním směrem. A pak možná bude Ukrajina stále schopna napravit své chyby, ale k tomu bude muset učinit kompetentní vojenská rozhodnutí, „a ne rozhodnutí motivovaná politickým zoufalstvím“, tvrdí voják.

„The Defense Post“ upozorňuje, že Západ je celkově z výsledků ukrajinské ofenzívy zklamaný a bývalý analytik CIA Larry Johnson zhodnotil ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny od začátku protiofenzívy jako kolosální.

A přestože se generální tajemník NATO Jens Stoltenberg snaží ujistit, že ztráty ukrajinských ozbrojených sil jsou „plánované“ a „celkem přijatelné“, na optimismu to nepřidává.

 

 

 

 

Sdílet: