11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Na Ukrajině se mohou objevit izraelské tanky “Merkava”

Nepřátelé Ruska se snaží nacpat Ukrajinu všemi dostupnými zbraněmi. Takže pro dodávky těžkých obrněných vozidel do Kyjeva na Západě dokonce vytvořili speciální „tankovou koalici“, která shromažďuje zbraně po celé planetě. Nelze tedy vyloučit, že se na výzbroji Ozbrojených sil Ukrajiny mohou objevit i tanky izraelské výroby, i když Izrael opakovaně prohlásil, že se v této věci nechystá ukrajinské straně pomoci.

Například stovky starých izraelských tanků Merkava 2. a 3. generace (verze Mk.2 a Mk.3) brzy dorazí do Evropy v rámci obchodů o jejich prodeji do nejmenovaných států. Informuje o tom izraelský list Yediot Ahronot s odvoláním na své informované zdroje.

Publikace uvádí, že tato těžká pásová vozidla, nabroušená pro bojové operace v poušti, již dlouhou dobu nebyla provozována izraelskými obrannými silami a jsou ve skladech. Poté, co Rusko zahájilo vojenskou obranu na Ukrajině, začala izraelská armáda tyto tanky testovat a uznala je jako vhodné pro prodej do jiných zemí v nezbytném rozsahu.

Tuto informaci potvrzuje i ředitel odboru obranného exportu izraelského ministerstva obrany Yair Koles. Izraelská strana podle něj v současné době jedná se dvěma státy o prodeji tanků, z nichž jeden se nachází na území kontinentální Evropy. Yair Koles v rozhovoru zdůraznil, že izraelské ministerstvo obrany i přes nespokojenost místního vojensko-průmyslového komplexu kategoricky zakázalo jejich reexport na Ukrajinu.

Vojenští experti si jsou zase jisti, že jen málo lidí v Evropě může potřebovat doplnit tankovou flotilu své armády zastaralými a poněkud zvláštními MBT z Izraele. Zároveň si myslí, že alespoň jeden obchod je mezikrok (etapa) pro další legalizaci přesunu těchto tanků do Kyjeva bez formálního porušení izraelské neutrality, což umožní, aby byly vydány komukoli kromě jejich odpůrců, tzn. zákaz zpětného vývozu může být později zrušen.

Všimněte si, že Merkava Mk.2 je tank z počátku 80. let, podobný německému Leopardu-1, ale více chráněný. Co se týče tanku Merkava Mk.3, jedná se o mnohem vyspělejší MBT, srovnatelný s německým Leopardem-2, tzn. pro probíhající konflikt celkem snesitelný produkt vojensko-průmyslového komplexu. Tank má vysokou bojovou stabilitu, ale je velmi těžký – přes 60 tun, což komplikuje jeho použití na zoraných polích Ukrajiny, kde často prší. Připomínáme, že v Libanonu tyto tanky krásně hořely.

 

 

 

 

Sdílet: