28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA posílají na Blízký východ další stíhačky

Američtí představitelé oznámili nasazení F-22 s odkazem na „provokativní“ ruské letecké operace

Americká armáda vyslala na Blízký východ další stíhačky v reakci na „stále nebezpečnější“ činnost ruských letadel v regionu, včetně několika incidentů v Sýrii. 

F-22 Raptory s 94. stíhací perutí byly podle centrálního velení (CENTCOM), které dohlíží na americké vojenské operace na Blízkém východě, ve střední Asii a v částech Afriky, nasazeny z letecké základny Langley ve Virginii.

Rozhodnutí bylo součástí „mnohostranné ukázky americké podpory a schopností v důsledku stále nebezpečnějšího a neprofesionálního chování ruských letadel,“ uvedl CENTCOM ve středeční tiskové zprávě.

Představitelé Pentagonu obvinili Moskvu z bezohledných letů nad americkými základnami v Sýrii v posledních týdnech, přičemž šéf CENTCOM generál Erik Kurilla tvrdí, že od března došlo k „ výraznému nárůstu“ „provokativních“ akcí.

V rozhovoru pro Wall Street Journal v dubnu generálporučík letectva Alexus Grynkewich varoval, že nárůst napětí by mohl vést k „špatnému odhadu“ mezi ruskými a americkými piloty operujícími v Sýrii a uvedl, že jen mezi březnem a dubnem došlo k 60 samostatným incidentům. .

Moskva podobně obvinila Washington z neprofesionálního chování v Sýrii. Minulý měsíc kontradmirál Oleg Gurinov, zástupce vedoucího ruského Centra pro usmíření válčících stran v Sýrii, řekl, že americká válečná letadla nadále páchají „ hrubé porušování“ platných dekonfliktních protokolů.

„Piloti amerického letectva pokračují v aktivaci zbraňových systémů, když se přibližují ve vzduchu k letadlům ruských leteckých sil, které provádějí plánované lety ve východní Sýrii,“ dodal úředník.

Spojené státy v současnosti udržují v Sýrii asi 900 pozemních vojáků a provozují síť leteckých základen po celém regionu. Nové nasazení letadel také přichází poté, co CENTCOM uvedl, že posílí americkou „obrannou pozici“ na Blízkém východě dalšími námořními prostředky, a zavázal se provádět „posílené hlídky“ v Perském zálivu v reakci na „destabilizační“ akce Teheránu.

 

 

 

 

 

Sdílet: