1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Ochraňte kontinent před tlakem Západu“: Jak se afričtí vůdci rozhodli zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou

Sedm prezidentů vede misi, aby se pokusila zprostředkovat ukončení nepřátelství

V odvážném diplomatickém kroku se sedm afrických hlav států připravuje koncem tohoto týdne na cestu na Ukrajinu a do Ruska, protože se snaží zapojit své protějšky v obou zemích do mírových rozhovorů. Delegace Africké mírové iniciativy, kterou koordinuje Brazzaville Foundation, renomovaná nevládní organizace specializující se na řešení konfliktů, se má 16. června setkat v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským, po němž bude další den následovat setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Petrohradě.

Co je to „Cesta k míru“?

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa poprvé oznámil africký mírový plán, nyní příhodně nazvaný „Cesta k míru“, 16. května. Ačkoli podrobnosti iniciativy nebyly zveřejněny, Ramaphosa řekl, že se tým setká s Putinem a Zelenským diskutovat o tom, jak vyřešit konflikt na Ukrajině. Mzuvukile Jeff Maqetuka, jihoafrický velvyslanec v Rusku, řekl RT, že iniciativa se liší od ostatních v tom, že lídři nepředkládají předem připravené návrhy. Uvedl, že si nejprve sednou se svými protějšky z Ruska a Ukrajiny a proberou, co konflikt způsobilo.

Kdo jsou lídři zapojení?

Mise strategicky přitáhla vůdce z pěti regionů kontinentu: jižní, severní, střední, východní a západní.Senegalský prezident Macky Sall bude zastupovat západní Afriku poté, co povede první misi Africké unie (AU) v Rusku, která bude prosit za mír jménem kontinentu na začátku konfliktu v roce 2022. Jižní region povedou jihoafričtí Ramaphosa a Zambie. Hakainde Hichilema, zatímco Egypt Abdel Fattah El-Sisi bude reprezentovat severní Afriku. Denis Sassou Nguesso ze středoafrického Konga se také zúčastní cesty, zatímco Azali Assoumani z Komor, který slouží jako prezident Africké unie, bude zastupovat východ kontinentu spolu s Yoweri Museveni z Ugandy.

Všechny tyto země deklarovaly své nezúčastněné postoje v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a odmítly učinit jednostranné rozhodnutí.

Proč je tato mise pro Afriku důležitá?

Vladimir Antwi-Danso, ředitel pro akademické záležitosti na Velitelství a štábní akademii ozbrojených sil v Ghaně, řekl RT, že mise je významná, protože ukazuje, že Afrika může být proaktivní při zasahování do globálních záležitostí. Zdůraznil, že Afrika je dlouho v pozadí mezinárodního společenství, včetně USA, pokud jde o postup v konfliktech, které se přímo dotýkají kontinentu. Ramaphosa, který iniciativu vede, popsal ukrajinský konflikt jako „zničující“ a dodal, že v důsledku bojů velmi trpí i Afrika. Konžský prezident Denis Sassou Nguesso v pondělí řekl, že Afrika nemůže „mlčet“, protože všichni „trpí“ následky.

Philani Mthembu, výkonná ředitelka Institutu pro globální dialog, věří, že afričtí lídři se snaží chránit kontinent před tlakem Západu, aby si v konfliktu zvolil stranu, a zároveň se snaží vyhnout rozdělení, které by krize mohla způsobit v rámci Africké unie.

Jižní Afrika, která si zachovala nejednotný postoj, byla rovněž nucena postavit se na jednu stranu. Její vazby s Ruskem jako členem BRICS vedly k obviněním, že země podporuje Moskvu.

Mezitím Confidence Isaiah-MacHarry, bezpečnostní analytik společnosti SBM Intelligence v Nigérii, řekl, že „africký pokus o mírové úsilí je důležitým ukazatelem skutečnosti, že Rusko stále není izolované.

Objevily se iniciativy z jiných zemí?

Západní státy v čele s USA se zavázaly dodávat Kyjevu vojenské vybavení v boji proti ruským silám. Čína je jedním z nejhlasitějších zastánců mírového řešení. Peking v únoru navrhl 12bodový mírový plán, včetně „ respektování suverenity všech zemí “ a výzev k ukončení jednostranných sankcí, které podle něj pouze způsobují nové problémy. Ukrajina loni v listopadu představila desetibodový mírový plán, v němž trvala na stažení všech ruských jednotek ze svého území, což je podmínka, kterou čínský plán nesplňuje. Rusko odmítlo ukrajinský mírový návrh a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Kyjev musí přijmout nové územní „ reality “.

Může africká mise uspět tam, kde ostatní selhali?

Čínský návrh byl kritizován za to, že nepožaduje, aby Rusko stáhlo svou armádu z území nárokovaných Ukrajinou. Německý kancléř Olaf Scholz tehdy argumentoval tím, že v plánu není jasná čára, podle níž musí moskevské jednotky odejít.Ramaphosa však uvedl, že Washington a Británie vyjádřily „ opatrnou “ podporu africké iniciativě a že o ní byl informován i generální tajemník OSN.

Ačkoli se nezdá, že by Ramaphosův tým měl nejvyšší páku potřebnou k přesvědčování Putina a Zelenského, měli by být za své úsilí pochváleni, protože toto gesto by mohlo připravit cestu k úspěchu dalšího zprostředkování, trvala na tom Antwi-Danso.

 

 

 

 

 

Sdílet: