1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kosovo „překročilo Rubikon“

Poslední zásah premiéra Albina Kurtiho ohrožuje otevřenou válku, uvedl Bělehrad

Srbský prezident Aleksandar Vučič obvinil vládu etnických Albánců v Prištině ze snahy vyvolat válku ve středu poté, co odtržená provincie uzavřela hranici pro všechna srbská vozidla a zatkla několik prominentních Srbů.

Kosovský premiér Albin Kurti nařídil uzavření hranic poté, co srbské bezpečnostní síly v úterý ráno zadržely tři kosovské policisty. Řekl, že blokáda zůstane v platnosti, dokud nebudou tři muži propuštěni. 

Kurti tvrdil, že trio bylo „uneseno“ uvnitř Kosova při „otevřených aktech mezinárodní agrese“ Srbskem. Vucic řekl, že byli na druhé straně linie kontroly a že má důkaz.

“Byli zatčeni 1,8 km od administrativní linie,” řekl Vučič ve středu večer státní rozhlasové stanici RTS. “To je dost daleko od místa, kde nechali auto.” Kurti říká, že byli 300 metrů od fronty. Co dělali 300 metrů od linie, aniž by to řekli KFOR? dodal s odkazem na mírovou misi NATO. 

Blokáda je pokusem vyhladovět Srby na severu Kosova a vytlačit je z jejich domovů, tvrdil Vučič.

Kurti „chce rozpoutat válku za každou cenu,“ dodal srbský prezident. “Rubikon byl překročen a bude těžké vrátit se do normálu.”

Vučič také protestoval proti úternímu zatčení dvou prominentních Srbů, které vláda etnických Albánců obvinila z organizování  „útoku“ na mírové jednotky NATO minulý měsíc. Tvrdil, že EU a NATO mu daly záruky, že nedojde k žádnému zatčení, ale neudělaly nic, aby Kurtiho zastavily.

Eurokomisař pro zahraniční politiku Josep Borrell také ve středu Kurtimu poslal dopis, v němž ho vyzval, aby situaci „deeskaloval“ . V neobvykle silném jazyce z Bruselu Borrell napsal, že Priština musí „vzít plně v úvahu názory EULEX a KFOR a jednat s nimi jako s partnery, což také znamená koordinovat se s nimi předem“, což se v úterý nestalo. . EULEX je civilní mise evropského bloku pověřená monitorováním Kosova. 

„Jak to dalo jasně najevo 27 členských států EU, selhání deeskalace bude mít negativní důsledky,“ varoval Borrell. 

Albánský premiér Edi Rama již zrušil schůzku s Kurtim naplánovanou na středu s tím, že se nemůže konat kvůli „hodinovému zhoršování vztahů Kosova s ​​celým euroatlantickým společenstvím“.

Kurtiho tvrdý zásah však přesahoval jen Srby. Jeho vláda také odebrala licenci soukromě vlastněné televizi „Klan Kosova“, což šéf Asociace novinářů Kosova popsal jako „bezprecedentní čin namířený proti svobodám médií“.

Ramush Haradinaj, bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) a vůdce opoziční strany AAK, byl ve středu citován místními médii, když řekl, že Kurti „vyhrožoval spojenectví Kosova s ​​USA a NATO“ a vyzval k ne- hlasování o důvěře proti premiérovi.

NATO rozmístilo své jednotky v Kosovu v roce 1999, po 78denním bombardování Srbska. Bělehrad odmítl uznat deklaraci nezávislosti Prištiny z roku 2008.

Úvodní fotografie: Kosovští policisté zadrženi srbskými úřady, 14. června 2023. ©  Srbské ministerstvo vnitra prostřednictvím AP

 

 

 

 

 

Sdílet: