5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

EU vylučuje, aby jednotky NATO otevřeně bojovaly na Ukrajině

Blok nechce riskovat totální válku s Ruskem, prohlásil nejvyšší velitel EU

Západní země nepošlou své vojáky do boje proti Rusku jménem Ukrajiny, řekl ve středu generální ředitel Vojenského štábu Evropské unie viceadmirál Herve Blejean. 

“Poslat pozemní jednotky na Ukrajinu znamená být stranou ve válce, být ve válce s Ruskem, a to nikdo nechce, ani EU, ani NATO,” řekl Blejean francouzské televizi LCI. „Nejsme ve válce s Ruskem. Podporujeme zemi napadenou Ruskem.”

Blejean dodal, že pokračující ukrajinská ofenzíva „nebude koncem války, bez ohledu na její výsledky“. 

Výroky francouzského admirála jsou v přímém rozporu s návrhem bývalého generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, že by se jednotliví členové, jako Polsko a pobaltské státy, mohli nakonec rozhodnout o nasazení vojáků na Ukrajinu.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba však minulý týden potvrdil, že „před koncem ozbrojeného konfliktu“ s Ruskem na místě nebudou zahraniční boty .

Na straně Kyjeva již bojují dobrovolníci z několika zemí NATO, včetně polských občanů, kteří byli zapojeni do ozbrojeného vpádu do ruského Bělgorodu na začátku tohoto měsíce.

Moskva přitom dlouhodobě trvá na tom, že zásobováním Ukrajiny těžkými zbraněmi a sdílením zpravodajských informací se země NATO staly de facto přímými účastníky konfliktu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že NATO „vede válku“ proti jeho zemi a že je „směšné“ tvrdit opak. 

Minulý měsíc EU souhlasila, že pro Ukrajinu pořídí dělostřelecké náboje a rakety v hodnotě 1 miliardy eur (1,08 miliardy dolarů). Spojené státy poskytly Kyjevu více než 100 miliard dolarů na pomoc od doby, kdy Rusko zahájilo svou operaci v sousedním státě v únoru 2022. 

 

 

 

 

 

Sdílet: