11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Německo vydává aktualizaci o „centru oprav“ tanků pro Ukrajinu

Dohoda o servisu Leopardů 2 v Polsku bude dokončena před summitem NATO příští měsíc, řekl berlínský vyslanec ve Varšavě

Německo a Polsko se blíží k dohodě o zřízení „opravného centra“  pro bojové tanky Leopard poškozené na Ukrajině, řekl v úterý berlínský velvyslanec ve Varšavě Thomas Bagger Bloombergu. Diplomat vyjádřil naději, že dohody o zřízení zařízení v Polsku bude dosaženo dříve, než se lídři NATO setkají na velkém summitu příští měsíc.

Jednání mezi oběma stranami budou dokončena někdy „v nadcházejících dnech“, před aliančním setkáním v litevském Vilniusu, které začne 11. července, uvedl Bagger. Opravárenské středisko poskytne díly pro tanky německé výroby, které nyní Kyjev používá a kterých je na bojišti nedostatek, řekl vyslanec pro server.

Ukrajina nasadila Leopardy 2 během své dlouho očekávané protiofenzívy proti Rusku, která byla zahájena minulý týden. Několik tanků již bylo zničeno nebo opuštěno na bojišti. 

Ruské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že po bojích v Záporožské oblasti byla zajata řada Leopardů a také bojová vozidla pěchoty M2 Bradley americké výroby. 

Německý kancléř Olaf Scholz během návštěvy Paříže začátkem tohoto týdne potvrdil, že jednání o opravárenském středisku se chýlí k závěru, a poznamenal, že Berlín bude brzy schopen pomoci s obsluhou tanků z Polska, které sloužilo jako tranzitní uzel pro západní armádu v pomoci Kyjevu.

„Samozřejmě je nejlepší, když se zbraňové systémy přesunou jen na krátkou vzdálenost mimo Ukrajinu, nechají se opravit na místě a pak se přemístí,“ řekl Scholz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a polským prezidentem Andrzejem Dudou, jak citovala agentura Bloomberg.  

Německo a další členové NATO se zavázali dodat Ukrajině více než 80 tanků Leopard 2 a přibližně 100 starších tanků Leopard 1. Poskytují také výcvik ukrajinským posádkám. 

Německo, Polsko a Ukrajina poprvé oznámily plány na projekt opravy tanků v dubnu, přičemž německý ministr obrany Boris Pistorius uvedl, že to bude stát až 200 milionů eur (215 milionů dolarů) každý rok. Naznačil tehdy, že opravy by mohly začít od května.

 

 

 

 

 

Sdílet: