1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinské posádky bojových vozidel se vzdávají Rusům

Vojáci údajně složili zbraně poté, co je velitelé odmítli evakuovat

Posádky dvou ukrajinských bojových vozidel pěchoty BMP-1 se vzdaly ruským jednotkám poblíž donbaského města Avdějevka, informovala dnes ráno agentura TASS s odvoláním na nejmenovaného ruského bezpečnostního činitele. 

Podle úředníka muž z jedné z čet 110. samostatného ukrajinského mechanizovaného mostu zavolal ruským vojákům a požádal o „lékařskou pomoc pro jejich zraněné vojáky“ poté, co nadřízení „odmítli“ evakuovat jeho jednotku. 

Ukrajinský důstojník údajně požádal o bezpečný průchod a řekl, že „zbytek jeho jednotek se vzdá se všemi svými zbraněmi, včetně dvou BMP-1“.

Celkově bylo zatčeno 10 vojáků, včetně některých s vážnými zraněními, uvedl ruský představitel. Úředník dodal, že zajatí členové služby dostávali lékařskou pomoc a byli prověřováni za spoluúčast na válečných zločinech. 

Ruský válečný zpravodaj Andrey Rudenko zveřejnil v pondělí večer video, které údajně ukazuje ruské vojáky, jak zatýkají posádky ukrajinských BMP-1. Uniformy, které nosí vzdávající se vojáci, mají označení podobná těm, které používají ukrajinské síly.

Kyjev zahájil svou dlouho očekávanou protiofenzívu minulý týden a zaútočil na ruské síly v několika oblastech podél frontové linie. Podle Moskvy se ukrajinským jednotkám nepodařilo prolomit ruskou obranu a nedosáhly svých cílů. Během bojů bylo zničeno nebo opuštěno několik těžkých tanků Leopard 2 německé výroby a obrněných vozidel M2 Bradley americké výroby.

 

 

 

 

 

Sdílet: