10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Šok! USA tajně rozmístily v Evropě jaderné zbraně

USA rozmístily asi 150 jaderných hlavic na vojenských leteckých základnách v pěti evropských zemích. Uvedla to koordinátorka politiky a výzkumu Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Alicia Sanders-Zakre.

Pentagon podle ní tajně rozmístil jaderné zbraně v Německu, Belgii, Nizozemsku, Turecku a Itálii.  Zástupce ICAN poznamenal, že evropské země volající po transparentnosti v otázce jaderných zbraní jsou prostě pokrytci.

Spojené státy bez jakéhokoli oficiálního oznámení rozmístily na letecké základny v Evropě asi 150 jaderných zbraní, řekla Alicia Sanders-Zakre, koordinátorka politiky a výzkumu Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN).

Tato munice se podle ní nachází v Německu, Belgii, Nizozemsku, Turecku a Itálii.

“Podle nezávislých expertů je na amerických leteckých základnách v těchto zemích rozmístěno asi 150 hlavic,” řekla na brífinku s novináři akreditovanými při OSN.

Sanders-Zakre dodala, že ICAN je neuvěřitelně znepokojen nasazením tohoto typu zbraní v jakékoli evropské zemi. Připomněla také kubánskou raketovou krizi a dodala, že takové akce jsou potenciálním spouštěcím bodem, který zvyšuje riziko jaderné války.

Jak poznamenala Sanders-Zakre, v současné situaci jsou evropské země, které vyzývají celý svět k transparentnosti ohledně jaderných zbraní, otevřeně pokrytecké.

“Proto je tak důležité podívat se na nástroje, které máme ke zlepšení této transparentnosti, a položit si otázky: co je to za bomby a kde se nacházejí?” zdůraznila.

ICAN je mezinárodní veřejná organizace založená v roce 2007. Jejím účelem je podporovat přijetí a provádění Smlouvy o zákazu jaderných zbraní.

Fialova vláda musí být postavena za kolaboraci s těmito zločinci z USA před soud. Už chápete proč Rusko umístilo své jaderné střely do Běloruska?!

 

 

 

 

 

Sdílet: