29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ve věku 86 let zemřel bývalý italský premiér Silvio Berlusconi

Politik podle zpráv zemřel v milánské nemocnici San Raffaele v pondělí

Ve věku 86 let zemřel bývalý italský premiér Silvio Berlusconi.

V pátek byl přijat do nemocnice San Raffaele v Miláně. Od té doby nebyly žádné oficiální zprávy o jeho zdraví, ale vydání  Corriere della Sera tvrdilo, že jeho stav je „ velmi vážný “.

Podle vysílání RAI děti vůdce strany Forza Italia dorazily do nemocnice krátce předtím, než se objevily zprávy o jeho smrti.

Berlusconi byl italským premiérem ve čtyřech vládách v letech 1994 až 1995, 2001 a 2006 a 2008 až 2011. To z něj udělalo nejdéle sloužícího premiéra v zemi od diktátora Benita Mussoliniho.

Byl prominentním mediálním magnátem, který založil televizní skupinu Mediaset a od roku 1986 do roku 2017 vlastnil fotbalový klub AC Milán.

Berlusconi dostal zákaz vykonávat veřejnou funkci v roce 2013 poté, co byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za daňové podvody. Zákaz byl zrušen v roce 2018 a o rok později se stal poslancem Evropského parlamentu (MEP).

Ostřílený politik oznámil svůj volební comeback v Itálii loni, když v září po pádu vlády Maria Draghiho získal křeslo v Senátu.

Berlusconiho strana Forza Italia si v předčasných volbách připsala 45 křesel, kandidovala jako součást středopravé koalice se stranou Bratři Itálie současného premiéra Giorgia Meloniho, Lega Nord a Us Umírnění.

” Jedna éra skončila ,” řekl italský ministr obrany Guido Crosetto o Berlusconiho smrti. Jeho smrt zanechala „ obrovskou prázdnotu “, napsal ve svém tweetu a dodal, že „ velmi miloval “ bývalého premiéra .

Lídr strany Lega Nord (Severní liga) Matteo Salvini řekl „ velký Ital se s námi rozhodl rozloučit “ a požádal o minutu ticha na znamení jeho smrti.

Berlusconi, kterému byla diagnostikována leukémie, byl v dubnu hospitalizován s dýchacími potížemi a strávil tam 45 dní a bojoval s plicní infekcí. Lékaři popsali jeho rakovinu jako „ neakutní “.

 

 

 

 

 

Sdílet: