28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruský patriarcha hovoří o „jedinečném fenoménu“ v Rusku

Rusko zažívá „duchovní obrození“, protože Západ čelí duchovní krizi, řekl patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill

Oživení tradičních křesťanských hodnot v Rusku je „unikátní fenomén“, prohlásila o víkendu hlava ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill a varoval, že Západ nastavil kurz k „vyhnání Boha z jejich životů“.

Patriarcha o tom hovořil v nově postaveném kostele v ruském sibiřském městě Tobolsk. Skutečnost, že se v Rusku staví stále větší počet nových kostelů, ukazuje, že národ prochází „duchovním oživením“, řekl a nazval nová místa uctívání „odpovědí na víru lidí“.

„To, co se nyní děje v Rusku, je jedinečný fenomén,“ prohlásil patriarcha a poukázal na skutečnost, že kostely v Evropě jsou „zavírány“ nebo „přeměňovány v restaurace, kavárny nebo taneční parkety“. Patriarcha Kirill pak obvinil z takového vývoje politiku západních národů, která „násilně ničí křesťanské hodnoty“.

Tyto národy popírající Boha stále shlíží na Rusko a „snaží se nás učit,“ řekl patriarcha a dodal, že „jsou téměř připraveni chopit se zbraní“ , aby přetvořili Rusko ke svému obrazu. Rusko prostě nikdy nepůjde v jejich stopách, řekl Kirill a dodal, že by to znamenalo vyprovokovat duchovní a morální krizi.

Západní úřady tvrdí, že „ neexistuje žádný Bůh, ale pouze svoboda jednotlivce“, řekl patriarcha a dodal, že toto „popírání Boha vedlo k nejhlubší duchovní a morální krizi“. Ruská pravoslavná církev nikoho nesoudí, řekl Kirill a dodal, že každý může žít, jak chce. Stále ale varoval, že „život bez Boha je cesta nikam“.

Ruská pravoslavná církev již dříve opakovaně vyjádřila své znepokojení nad tím, co nazvala zásahem proti pravoslavným křesťanům na Ukrajině ze strany kyjevských úřadů podporovaných Západem. V březnu patriarcha Kirill vyzval křesťanské vůdce různých denominací a mezinárodních organizací, aby udělali něco s „prudkým nárůstem státního tlaku na pravoslavné křesťany na Ukrajině“.

Papež František v návaznosti na tuto výzvu vyjádřil znepokojení nad situací v klášteře Kyjevskopečerská lávra, odkud se ukrajinské úřady snažily vyhnat mnichy patřící ke kanonické ukrajinské pravoslavné církvi (UOC). Vyzval také „válčící strany, aby respektovaly náboženská místa“.

 

 

 

 

 

Sdílet: