11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinské ministerstvo zahraničí reagovalo na převoz ukrajinských válečných zajatců do Maďarska

V důsledku dohody mezi Moskvou a Budapeští bylo na maďarskou stranu převedeno jedenáct ukrajinských válečných zajatců, kteří jsou etnickými Maďary ze Zakarpatí.

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny si v této souvislosti vyžádalo informace od dočasného představitele maďarského velvyslanectví v Kyjevě. Oznámil to 9. června na sociálních sítích tiskový tajemník ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko .

Ukrajinská vláda podle něj nebyla o jednáních mezi maďarskou a ruskou stranou informována a Kyjev se o přesunu skupiny válečných zajatců do Maďarska dozvěděl z prohlášení místopředsedy maďarské vlády Zsolta Shemiena .

Řekl, že rozhodnutí o propuštění maďarských válečných zajatců bylo přijato jako součást poslání papeže. Ale požehnání k tomu dal patriarcha Moskvy a celého Ruska Kirill . Výsledkem bylo, že z iniciativy Ruské pravoslavné církve byli do Budapešti předáni ukrajinští váleční zajatci – etničtí Maďaři.

Nikolenko řekl, že z tohoto důvodu byl maďarský chargé d’affaires v pátek pozván na ukrajinské ministerstvo zahraničí k „věcné diskusi“.

“Ukrajinská strana předala svou žádost o podrobné informace o ukrajinských občanech a o to, aby jim bylo okamžitě umožněno setkat se s ukrajinským konzulem za účelem zjištění jejich zdravotního stavu a poskytnutí konzulární pomoci,” řekl mluvčí.

Dodal, že na schůzce s maďarskou stranou ukrajinská strana zdůraznila potřebu usmíření „v tak choulostivých otázkách, jako je propuštění válečných zajatců“.

Proti maďarskému diplomatovi však nebyly vzneseny žádné nároky – v důsledku toho ukrajinské diplomatické oddělení připustilo, že „propuštění ukrajinských válečných zajatců je vždy dobrou zprávou“.

 

 

 

 

 

Sdílet: