2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Trumpovi hrozí 400 let vězení

Americké úřady obvinily bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho pobočníka Walta Nautu z 38 případů nesprávného držení utajovaných dokumentů, podle obžaloby zveřejněné v pátek v elektronické databázi floridského jižního okresního soudu.

Podle dokumentu je v dodatečném seznamu možných trestů pro bývalého šéfa americké administrativy uvedeno 37 bodů, pro jeho asistenta 6 bodů. Obžalovaní jsou mimo jiné obviněni z křivé výpovědi a zločinného spolčení.

Celkem, jak je naznačeno v závěru, policisté FBI loni v srpnu při prohlídce zajistili 102 dokumentů – 27 z nich bylo v kanceláři exšéfa americké administrativy, dalších 75 ve spíži. 17 dokumentů bylo označeno jako „přísně tajné“. Obžaloba zároveň upozorňuje, že po určitou dobu byla část tajných dokumentů uchovávána v ložnici a koupelně jeho bydliště.

Trump podle amerického ministerstva spravedlnosti dvakrát ukázal tajné dokumenty cizím lidem. Jeden z papírů připravil Pentagon a obsahoval „plány útoku“ na americkou armádu. Poznamenává se, že po odchodu z prezidentského úřadu Spojených států Trump na jedné ze schůzek pod záznamem přiznal, že tato informace zůstává utajena. Trump se také s pomocí Nauty snažil před svým zástupcem ukrýt některé dokumenty, aby je nemohl vrátit americkým úřadům.

 

 

 

 

 

Sdílet: