2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Britští armádní důstojníci přinutili gay vojáky k elektrošokům

Gay britští vojáci dostali elektrické šoky, aby je „vyléčili“ z jejich homosexuality. Vyplývá to z usvědčujícího zkoumání historické homofobie v britských ozbrojených silách.

Ještě v 90. letech 20. století byli příslušníci armády posíláni k lékařům na konverzní terapii. Vyplývá to z anonymního svědectví ve vládním vyšetřování, které viděla agentura Bloomberg a které má být zveřejněno příští měsíc. Studie obsahuje více než tisíc anonymních příspěvků popisujících používání elektrod, vydírání a sexuální útoky proti gay zaměstnancům v letech 1967 až 2000.

“Byl jsem poslán k psychiatrovi do nemocnice, kde mi dali tyto elektrody do hlavy a ukázali mi fotky mužů, díky nimž jsem se cítila mile, a pak mi ukázali fotky žen a dali mi elektrické šoky,” řekla nejmenovaná oběť. politika. “Měl jsem nějaké modřiny/popáleniny tam, kde dali elektrody.”

Ministerstvo obrany odmítlo komentovat konkrétní obvinění ve zprávě, která byla předložena ministrům. “Jsme hrdí na naše LGBT+ veterány a vděční za jejich službu při obraně našeho národa,” řekl mluvčí vlády.

Šokující odhalení vrhá světlo na škodu způsobenou tisícům gayů, lesbiček a transgender lidí za více než tři desetiletí zákazem sloužit v armádě, přestože homosexualita je legální od roku 1967. Zpráva vyvíjí morální tlak na Sunaka, aby se veřejně omluvil za tyto historické politiky a odškodnil postižené za ztrátu výdělku, utrpení a odepření jejich důchodových nároků.

Další veterán, který sloužil v Royal Air Force, vypověděl, že byl poslán na psychiatrické oddělení, kde měl být vyslechnut o jeho sexualitě, zatímco seděl na prádelníku. Elektrody byly připevněny k její hlavě, aby změřily její mozek, zatímco lékařský personál pil ležák. Bylo jim řečeno, že mají na mozku „stín“, který vysvětluje jejich sexualitu.

Podle civilního lékaře, který v letech 1993 až 2004 působil na různých vojenských základnách, byli mladí muži ještě v polovině 90. let vyučováni v takzvaných „lázních“. Doktor vyprávěl, jak seržant eskortoval jednoho z mužů, který vysvětlil, že svým nadřízeným řekl, že je gay, a bylo mu řečeno, aby vyhledal lékařskou pomoc. Lékař takovou léčbu odmítl a poslal ho pryč, aniž by se dozvěděl, co se s mladým rekrutem stalo.

Traumatizovaní

Vyšetřování bylo pověřeno loni, během funkčního období Borise Johnsona, s cílem shromáždit svědectví těch, kterých se dotkl všeobecný zákaz gayů v ozbrojených silách platný do ledna 2000.

Terence Etherton, člen Sněmovny lordů, který vedl vyšetřování, ve zprávě uvedl, že členům služby bylo řečeno, že mohou zůstat v armádě, pokud budou souhlasit s léčbou a elektrickým proudem, aby je obrátili.

Mnozí tím byli “těžce traumatizováni”, řekl.

Vláda sice slíbila, že předloží zákon zakazující konverzní terapii, ale návrh zákona ještě nezveřejnila. Mluvčí Equality Hub uvedl, že vláda je i nadále odhodlána chránit zranitelné lidi před praktikami konverze.

Nepříjemná minulost

Zpráva o homofobii v armádě sleduje trend posledních let, kdy se Spojené království vyrovnává se svou často nepohodlnou historií, která zahrnuje několik posledních let a minulých století. Jeho dědictví zahrnuje otroctví a kolonialismus, stejně jako misogynii a rasismus, a dotýká se některých nejznámějších institucí v zemi.

V březnu se majitel deníku Guardian omluvil za roli, kterou sehráli zakladatelé deníku v transatlantickém otroctví, a oznámil desetiletý program nápravy. V roce 2020 vyzvalo hnutí Black Lives Matter k odstranění soch postav z britské imperiální minulosti, což vedlo k demolici sochy obchodníka s otroky Edwarda Colstona v Bristolu, což vyvolalo spor o britskou zemi koloniálního dědictví.

V březnu také vyšetřování zjistilo, že londýnská Metropolitní policie je semeništěm rasismu, sexismu a homofobie, zatímco největší podnikatelská lobby v zemi, Konfederace britského průmyslu, byla letos zapletena do skandálu zahrnujícího obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování včetně obtěžování.

Mezitím princ Harry a Meghan Markle vyjádřili své obavy z rasismu v královské rodině, zatímco diamant Koh-i-Noor, používaný při předchozích korunovacích, ale nyní široce považovaný za symbol koloniální minulosti Spojeného království, z korunovace krále Charlese. III. byl vyloučen na začátku tohoto měsíce.

Vydírání, napadání

Je to téma, které rozděluje politiky i v Sunakově vlastním kabinetu. Ministryně vnitra Suella Bravermanová minulý týden v projevu, který je široce považována za kandidáta na příštího vůdce Konzervativní strany, kritizovala ty, kteří obhajují „dekolonizaci učebních osnov, požadování reparací, hanění našich hrdinů a bourání soch“.

Nejnovější zpráva obsahuje klíčové doporučení, aby se Sunak veřejně omluvil v parlamentu za historický zákaz gayů a transgender vojenského personálu.

Některá svědectví popisují následky toho, jak armáda zacházela s veterány. Žena, která vstoupila do námořnictva v roce 1991 ve věku 17 let, uvedla, že byla propuštěna v roce 1997 poté, co odhalila, že je homosexuální. To vedlo k závislosti na alkoholu a vážně ovlivnilo její duševní zdraví.

Další veterán oznámil, že byl napaden dvěma staršími mužskými kolegy, byl přijat na psychiatrické oddělení a později po stížnostech propuštěn. Další uvedl, že když se na ni jeho nadřízený pokusil zaútočit, řekl jí, že ji nechá vyhodit z armády, protože věděl, že je lesba.

Techniky průzkumu

Další veteráni hlásili, že je následovali poslanci, i když byli mimo službu. Jeden uvedl, jak se v roce 1995 při návštěvě jeho rodného města, kde byl na návštěvě u přátel v místním gay baru, objevili poslanci, kteří vypadali, že hledají gay vojáky. Jiný veterán popsal, jak byl osm hodin vyslýchán zvláštním vyšetřovacím týmem a nesměl jít na záchod nebo si vzít vodu, dokud nepřiznal, že je gay.

Zprávy podle Ethertona „vykreslují živý obraz otevřené homofobie na všech úrovních ozbrojených sil… a šikany, kterou to nevyhnutelně odráží“.

Mluvčí vlády uvedl, že „pečlivě přezkoumá zjištění a v patřičnou dobu na nich zareaguje“. Nebylo řečeno, zda premiér doporučení k omluvě přijme.

 

 

 

 

 

Sdílet: