28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

VIDEO ukazuje, jak ruské síly odrážejí ukrajinskou ofenzívu

Záběry zachycují ničení těžké techniky na Donbasu

Video zachycující ztráty, které utrpěli ukrajinští vojáci při svém neúspěšném útoku na jihu Doněcké lidové republiky, zveřejnilo ruské ministerstvo obrany (MOD). Ukazuje, že ukrajinská těžká technika, většinou dodávaná západními podporovateli Kyjeva, je zničena ruskými údery během nedělních střetů.

Záběry zveřejněné MOD na svém kanálu Telegram ukazují šest ukrajinských vozidel pohybujících se otevřeným terénem. Pět z nich se jeví jako vozidla MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) dodávaná Západem, přičemž šesté připomíná obrněný transportér nebo obrněné bojové vozidlo.

Tři z MRAP jsou pak ukázány zničené ruskými údery, přičemž jeden z nich je pohlcen oblaky šedého kouře. Video také ukazuje čtyři další příklady vynášení těžké techniky při zjevném pohybu po venkovské silnici.

Prezentace končí několika pohledy na ukrajinskou obrněnou techniku ​​a minimálně jeden tank zasažený ruskými projektily. Přesné množství zničené ukrajinské techniky zůstává nejasné.

 

 

Ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že rozsáhlý ukrajinský útočný pokus v jižní části Doněcké lidové republiky byl ruskými silami v neděli úspěšně odrazen. Ukrajina nasadila do operace šest mechanizovaných a dva tankové prapory, uvedlo ministerstvo obrany.

Ministerstvo oznámilo, že kyjevské síly ztratily za posledních 24 hodin až 300 příslušníků, 16 tanků, 26 obrněných a 14 běžných vozidel. Později mluvčí ruského seskupení „Východ“ ve video prohlášení uvedl, že jedna ukrajinská mechanizovaná brigáda ztratila během zpackaného útoku přes 250 vojáků, 16 tanků a 24 obrněných vozidel, včetně tří bojových vozidel pěchoty Bradley vyrobené v USA.

V pondělí ukrajinské síly pokračovaly v útocích na jihu Doněcké lidové republiky a vyslaly do akce tři nové taktické skupiny praporu podporované tanky, uvedl mluvčí s tím, že pokus ukrajinských sil o postup byl zmařen.

Kyjev v pondělí přiznal, že jeho jednotky zahájily ofenzívu „na určitých frontách“.  Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Anna Maliar bagatelizovala situaci „na jihu“ jako „místní boje“. Tvrdila také, že armáda zahájila velkou operaci zaměřenou na klíčové město Donbasu Arťomovsk, známé jako Bachmut na Ukrajině.

Arťomovsk byl zajat soukromou vojenskou společností Wagner založenou ruským podnikatelem Jevgenijem Prigožinem koncem května 2023. Od té doby se ukrajinské síly pokoušely zaútočit na boky ruských sil, které drží město. Šéf Doněcké lidové republiky Denis Pušilin v pondělí popsal situaci v oblasti jako „obtížnou“, ale stále „pod kontrolou“.

Ruské ministerstvo obrany neinformovalo o žádné větší ukrajinské ofenzivě v oblasti Arťomovsku.

 

 

 

 

 

Sdílet: