10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Příprava státního převratu v Kyrgyzstánu: Podrobnosti oznámil Státní výbor pro národní bezpečnost

Tisková služba Státního výboru pro národní bezpečnost (GKNB) Kyrgyzstánu zveřejnila první prohlášení po zatčení skupiny lidí, kteří připravovali státní převrat v republice. Oficiální vyjádření zpravodajské služby bylo zveřejněno dnes 6. června na webu agentury.

 Podle poskytnutých informací měli zadržení v plánu organizovat masové nepokoje a neposlušnosti, aby následně násilím převzali moc.

Na základě obdržených informací a shromážděných zvukových a obrazových materiálů bylo zahájeno trestní stíhání, v rámci kterého byl proveden soubor zvláštních vyšetřovacích úkonů sankcionovaných soudem.

„Tato zločinecká skupina po celý rok cíleně rekrutovala do svých řad příznivce a rekrutovala nejnespokojenější občany v celé zemi. Organizátorem a ideologickým inspirátorem je občanský aktivista a předseda politické strany „Eldik Kenesh“ N.R.S. Pod jejím vedením se konala pravidelná setkání zaměřená na indoktrinaci zainteresovaných proti státním strukturám s projednáváním plánů na násilné uchopení moci,“ — uvádí zpráva..

Státní výbor pro národní bezpečnost upřesnil, že organizovaná skupina zahrnovala více než 100 osob z různých vrstev společnosti a regionů republiky, mezi které byly jasně rozděleny role s konkrétními úkoly.

„Existují informace, že v blízké budoucnosti se očekávalo, že dostane peníze z cizích zdrojů na financování organizačních záležitostí a vyplácení odměn klíčovým funkcionářům. Spiklenci měli v úmyslu zahájit aktivní fázi realizace svých zločinných plánů okamžitě poté, co se ve společnosti objevila nespokojenost s jakýmkoli incidentem. – řekl GKNB.

V současné době je ve vazbě více než 30 lidí podezřelých z přípravy státního převratu.

Pro zvídavé čtenáře uvádíme malou hádanku: Odkud asi měl být financován státní převrat? Odpovědět je jednoznačná! Rusko to ale nebylo…

 

 

 

 

 

 

Sdílet: